?

Balanit

Balanit

Balanit, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. olabildiğince sık görülen bir rahatsızlıktır. sünnet olmamış erkeklerde, bilhassa sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere nazaran daha fazla görülür.

belirtiler : penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.

balanitin pekçok çeşidi vardır. nedenlerinden bazıları; böbrek yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür. mantar enfeksiyonu da sık karşılaşılan bir sebeptir.

teşhis

penisteki tahriş bir iki gün içerisinde geçmezse hekiminize veya bir üroloğa danışmak lazımdır. hekim penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

tedavi

balanit tedavisinin esası temizliktir. sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder