?

Balik ve depresyon

Balık ve depresyon

Yapılan araştırma neticelerine göre omega 3 açısından zengin balıkların tüketimi depresyon belirtilerini azaltıyor ve mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonunun üretimini artırıyor...

hamile bayanların doğum öncesi ve sonrası mümkün depresyon riskini önlemelerinin yolu, omega 3 içeren balık yemekten geçiyor.

britanyalı araştırmacıların 11 bin 721 kadın üstünde yürüttüğü bir çalışmanın sonucuna göre, gebe kadınlar gebelikleri sırasında ne kadar çok omega 3 yağ asiti tüketirse, gebelik süresince ve doğumdan sekiz ay sonraya kadar gösterdikleri depresyon belirtileri de o kadar düşüyor.

omega 3 asitleri en fazla deniz ürünleri ve aynı değerde besin içeren destekleyici ilaçlarda bulunuyor. her ne kadar gebe bayanların, içerdiği civa nedeniyle balık tüketmesi sakıncalı bulunsa da, ton balığı, sardalya, som balığı ve ringa balıklarının hem omega 3 açısından zengin hem de civa açısından daha az riskli olduğu açıklandı.

haftada iki-üç kez yenebilir

çalışmayı yürüten dr. joseph r. hibbeln, haftada iki ya da üç kez yenecek, toplam 340 gram kadar balığın gebe kadınlar için ideal miktar olduğunu söyledi.

beynin yapıtaşları olarak görülen omega 3 asitleri, depresyonu engelleyen seretonin adlı kimyasalın üretimine destek oluyor. omega 3 bu açıdan yalnızca gebe kadınlarda değil, depresyon geçiren herkes üstünde etkili kabul ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder