?

Balmumu

Balmumu

Arının gövdesinin arka bölümünün altında bulunmakta olan balmumu bezelerinden salgıladığı yumuşak bir maddedir. arı, balmumunu yaşamının 11. günü ile 18. günü arasında salgılar. bununla petek diye adlandırdığı mız altıgen gözenekleri yapar.

kaşgarlı mahmud bulgar türklerinin balmumuna avus dediklerini yazıyor. kıpçak türkleri uvus, tobal ve kırgız türkleri ise, bala uz diyorlardı. derleme sözlüğüne göre anadolu da balmumuna balagız veya balavuz deniyordu. balmumu için kullanılan en eski adlar ise, ekir, eğir, eyir, eyil, sözleridir.

balmumunun ana maddesi yağ asiti ve alkoldür. bundan başka, içerisinde propolis, boya ve yüksek miktarda a vitamini vardır.

içindeki a vitamini çiğnenerek alınabilir.

gözleri yakmadığı, gırtlakta gıcık, yanma yapmadığı için çok eskiden beri balmumundan yapılan muma çok değer verilir. bundan başka, solunum organlarını açtığı, balgam oluşmasını önlediği için öksürüklü, boğmacalı astmalı, sinüzitli nezleli ve saman nezleli hastaların odalarında taze balmumundan yapılmış mum yakılması tavsiye edilmektedir. anadolu nun kimi yerlerinde bu uygulama görülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder