?

Bas boyun kanserleri

Baş boyun kanserleri

Deri kanserleri, en sık görülen baş ve boyun bölgesinin kanserleri arasında sayılabilir. metastaz (tümör yayılması) yapabilirler. lenf metastazı halinde ilk olarak boyundaki lenf bezlerinde büyüme oluşur.

boyunda şişlik

baş ve boyun bölgesinde başlayan tümör ya da kanserler, genellikle vücudun başka bölgelerine yayılmadan önce boyundaki lenf bezlerine yayılırlar. lemf bezleri burada bir engel ya da filtre gibi görev yaparlar. boyunda 2 haftadan uzun zamandır varolan bir şişlik, hekime gitmenizi ve muayene olmanızı gerektirir. boyundaki tüm şişlikler kanser değildir; ancak boyundaki şişlik ağız, boğaz, gırtlak, tiroid bezi, lenf ve kan kanserlerinin erken belirtisi de olabilir. kanserlerin sebep olduğu şişlikler genellikle ağrısızdırlar ve zaman geçtikçe büyürler. ancak kitlenin iltihaplanması halinde ya da sinirlere bası yaparsa ağrı da oluşabilir.

baş ve boyun kanserleri için risk faktörleri

baş ve boyun kanserlerinin yaklaşık %90'ının sebebi bazı risk faktörleriyle uzun süreli temastır. tütün (sigara, puro, pipo içimi ve tütün çiğneme) ve alkol kullanımı, ağız, boğaz, yemek borusu, gırtlak ve dil kanserlerinin oluşumunda en önemli faktörlerdir (tütün ve alkol kullanmayan erişkinlerde ağız ve boğaz kanseri neredeyse hiç görülmez). dudak ve deri kanserleri için en önemli risk etkeni ise güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktır.

ne yapmalısınız

yukarıdaki belirtilerin hepsi kanser dışındaki hastalıklarda da görülebilir ve teşhis kanser olmayabilir. emin olmak için, belirtiler ortaya çıktığında hekiminize muayene olmanız gerekmektedir. baş ve boyun bölgesindeki kanserler erken teşhis edildiklerinde ciddi problemler olmadan tedavi edilebilirler.

belirtilerin ortaya çıkması ile teşhis koyulup tedavinin başlaması arasındaki gecikme, genellikle hastaların hekime geç başvurmasından kaynaklanmaktadır. hastaların belirtilerin çıkmasını takiben erken muayene olup erken teşhisin gerçekleşmesi ile bu kanserlerin tamamen iyileştirilebilme miktarları artacaktır.

doktora erken müracaat ediniz! başta sigara içimi olmak üzere kanser için risk taşıyan alışkanlıklardan kaçınınız ve sağlıklı yaşam için lazım düzenlemeleri kendi hayatınıza uygulayınız. güneşin zararlı etkilerinden korununuz. bunun için geniş siperli şapkalar, yüksek koruma faktörlü kremler kullanabilirsiniz.

kaynak: estetik plastik cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder