?

Bas donmesi (vertigo)

Baş dönmesi (vertigo)

Hastalar baş dönmesinin; & lsquo; ' etrafımda her şey dönüyor, yer altımdan kayıyor ' ' gibi sözcüklerle anlatırlar.

baş dönmesine hemen hemen her zaman eşlik eden bulantı, vertigo :

başın ani pozisyon değiştirmesine, gövde uyum sağlayamaz ve yataktan kalkma; başın çevrilmesi v. b. nedenlerle baş dönmesi atakları ortaya çıkar. ataklar, genelde bir dakikadan az sürer. işitme ve çınlama baş dönmesine eşlik etmez. zaman zaman yaşlılarda bu tür baş dönmesi; birkaç saniye sürer ve yıllarca devam eder.

vestibüler nörinit:

sıklıkla tek bir baş dönmesi atağı ile beliren selim bir tablodur. bu türde de, çınlama ve sağırlık yoktur. hastalar, genelde genç-orta yaş erişkinlerdir. hastaların neredeyse hepsi, birkaç hafta önce geçirilmiş üst solunum yolu (grip vs..) enfeksiyonu bilgisini verirler. bu baş dönmesinin sebebi, tam ispatlanmamış olsa da virüs denen bir mikrop türü sorumlu tutulmaktadır. vertigo atağı ve kusma günler içerisinde şiddetini azaltarak geçer. ani hareketle başlayan fenalık hissi ise, haftalarca kalabilir.

tanı ve tedavi:

baş dönmesi ile başvuran hastayı, doktor iyice dinlemeli, ayrıntılı bir muayene ile düşündüğü baş dönmesi türünü, hastaya yaptırdığı tetkiklerle doğrulamalıdır. bu tetkikler, baş dönmesinin türü doğru tespit edildikten sonra baş dönmesine sebep olan bir etken varsa, bunun tedavisi yapılmalıdır. hastalıkla ilgili; hasta ve hasta yakınına bilgi verilmeli ve baş dönmesinin tedavisi düzenlendikten sonra hastanın yeniden doktor ile ilişki kurulması önerilmelidir.

kaynak: nörolog doç. dr. serdar dağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder