?

Basit tedbirler ayak kurtariyor

Basit tedbirler ayak kurtarıyor

Ayakkabı kullanımı zorunlu bir gereksinim olduğundan, ayak sağlığına ve ayakkabı kullanımına itina göstermek de bir zorunluluk olsa gerek. ayak sağlığı uzmanları ayakkabı seçimine ve kullanımına dikkat edilmediği sürece hem ayak sağlığının, hem de kullanılan ayakkabının zarar göreceğini belirtiyorlar. peki ayakkabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ? ayakkabı bakımı ayakkabının ömrünü uzatacaktır. ancak işin ince noktası, ayak yapınıza en ideal ayakkabıyı tercih etmek. ayak yapısına ideal olmayan bir ayakkabı çabuk deforme oluyor, daha önemlisi deforme olurken ayağınıza da zarar veriyor.

özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalı. ayakkabı tabanının kösele olması ayak için daha sağlıklıdır. ayakkabının ömrünü uzatmak için hergün aynı ayakkabıyı giymemek faydalı olabilir. ayakkabının iç tabanı çıkarılabiliyorsa havalandırılmalıdır. ayak, ayakkabıyı taşımamalı, ayakkabı ayağı taşımalıdır.

ayakkabı seçerken

ayakkabı alırken hem sağ hem sol teki kesinlikle deneyin. bir çift arasında gelişi güzel bir görünüm, biçim, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.

ayağınıza tam uyum belirten numarayı alın, büyük veya ufak numara ayakkabı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayakkabıyı deforme eder.

ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.

insan ayağının hacmi gün boyunca genişler, dolayısıyla ayakkabılarınızı öğleden sonra satın almaya dikkat edin.

temizlenmiş, silinmiş ayakkabıyı kesinlikle oda ısısında kurumaya bırakın. hiçbir vakit kalorifer, soba gibi ısı kaynaklarının yanına ya da direkt güneş altında bırakmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder