?

Batik tirnak

Batık tırnak

Çok karşılaşılan ve ağrı veren bir durumdur. tırnağın kenarındaki deri tırnağın üzerine büyür,veya tırnak deriye battığı vakit oluşur. podiatrinin uygulandığı ülkelerde batık tırnak tedavisini yalnızca podiatristler yapabilir. podiatrist ideal gördüğü durumlarda hastayı hekime yönlendirir.

nedenler

batık tırnak pekçok nedenlerden oluşur. zaman zaman tırnak çok büyük olduğu için oluşur. bazı kişilerin tırnakları kenarlarından kıvrılır (genetik veya artrit'den kaynaklanır) bu kişiler batık tırnak için adaylar. travma,ayağı çarpmak veya ayağınızın üzerine basılması gibi şeyler tırnağı derinin içerisine batmasını temin eder. sık koşmak ,yanlış kesim,sıkı çorap,yada dar sivri burunlu ayakkabılar tırnağın batığına yol açar.

semptomlar

batık tırnak oluştuğu vakit derhal tedavi edilmelidir. deri kırmızı,şiş yada acıyorsa,enfeksiyon oluşmuş olabilir. batık tırnağın etrafı sıcak,veya nemli olabilir.

önlemler

eğer sorun genetik değilse batık tırnağı engelleyebilirsiniz. ayaklarınızı travmadan koruyun, rahat ve parmaklarınızı sıkıştırmayan ayakkabı giyin. tırnaklar düz kesilmeli ve ideal bir uzunlukta olmalı.

tedavi

tedaviyi yapıcak kişinin steril ortamda tedaviyi yapması gerekmektedir. iltihap yoksa

*ılık tuzlu suda ayaklar yıkanır

*ayaklar kurulandıktan sonra parmağa bandaj ile sarın. enfeksiyon varsa

*podiatristiniz, batan tırnağın o kısmını ufak bir prosedürle alabilir.tedavi için podiatristinize ve uzmanınıza başvurunuz.kaynak: podiatrist sevgi çorapçı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder