?

Bebegin cilt bakimi ve banyosu

Bebeğin cilt bakımı ve banyosu

Bebekler, ne kadar çok beze gereksinim duyarlar ?

bebekler ortalama 27 ay beze ihtiyaç duyarlar. çünkü 2. yılın sonuna kadar veya sıklıkla 3. yıllarında ancak lazımlıklarını sormaya başlayabilirler. tabii,arada kazalar olabilir. bu müddet içerisinde bebeğinizin bezini günde 5-6 kez değiştirmeniz gerekebilir.

disposable veya kumaş bezler:

her iki tür bez de yararlıdır ve sakıncası yoktur. günümüzde bebeklerin yaklaşık olarak % 80 i disposable bez kullanır. bunun ana nedenlerinden biri,daha kullanışlı ve pratik olmasıdır. bebeğin altını kurulamanız çok daha kolaydır. ve dolayısı ile sevgiye ve oyuna daha çok vaktiniz kalır. iyi bir bez idrarı hızlıca emer,geri vermez ve bebeğin cildinden uzak tutar.

bebeğinizin poposunu pişikten nasıl korursunuz:

bebeğinizin poposunun duyarlı cildi tahriş edici bütün faktörlere karşı korumasızdır. çünkü bebek günde 5 veya daha fazla idrarını ya da dışkısını yapar. cilt hızlıca tahriş olur ve acı verir.

bunu önlemek en iyi yaklaşımdır. gün içinde yaklaşık 3 saatte bir bezini değiştirin. şayet zaten poposu pişik ise daha sık değişim yapın. gece bezini değiştirmek için uyandırmayın. çünkü uykuya gereksinim duymaktadır,bölmeyin. cildini kuruladıktan sonra cildini,yağlı pamuk,yün ya da selülozla temizleyin. kakasını yaptıktan sonra bezle çoğunu aldığınız dışkıların artıklarını suyla iyice yıkayın,sonra dikkatlice kurulayıp kremleyin ama çok fazla krem sürmeyin.bezini değiştirirken bebeğinize sevginizi gösterin:

sadece temiz ve kuru olması bebeğinizin sağlıklı ve iyi olması için yeterli değildir. değişim vakti bebeğinizle duyarlı bir temas kurmak için iyi bir fırsattır. bu onu öpmek,konuşmak,şayet oda yeterince ılıksa onu bezsiz dolaştırmak için ideal bir zamandır. bu cildi için olabildiğince iyidir ve aynı zamanda bacaklarına masaj yapılması onun için çok eğlencelidir.

bebeğinizin duyarlı cildinin koruma ve bakımı:

neden günlük bakım bebeğiniz için çok önemlidir ?:

hayatının ilk birkaç haftası ve aylarında,bebeğiniz çok fazla cilt teması ve sevgiye gereksinim duyar. örneğin ona banyo yaptırmak ve sonra cildine bakmak ona sevginizi göstermek için en iyi fırsatlardan biridir. ona fısıldar gibi yumuşakça konuşarak,onu okşayarak bunu yapabilirsiniz. uyarılar cildi geçer,sinir sistemi ile beyne ulaşır,böylece onun psikolojik sağlığının ve duygusal gelişimine yardımcı olur.

bebeğin yumuşak cildi ile aynı tip yetişkin cildi arasındaki fark nedir ?

bir bebeğin cildi bir yetişkininki gibi dirençli değildir. yaklaşık 10 kat daha incedir ve basitçe hasar görebilir. henüz doğal koruyucu asit mantoya sahip değildir ama hala gelişmektedir. dolayısıyla devamlı ekstra duyarlı bebek bakımı yapılmalıdır ve bu iş için bebeğin duyarlı cildine ideal tasarlanmış ürünler kullanılmalıdır. bu ürünler onun cildine aşırı nem yüklemezler ve doğal asit mantosunun gelişimine yardımcı olurlar.

bebeğiniz ne kadar bakıma gereksinim duyar:

haftada 2 yada 3 kez banyo yaptırmak yeterlidir. banyo yapmadığı zamanlarda baby banyo köpüğü damlatılmış su ile vücudunu silebilirsiniz. fakat şayet bundan beğeniyorsa her gün de banyo yapmasında hiçbir sakınca yoktur.

hazırlama :

onu banyoya sokmadan önce, üzerini değiştireceğiniz eşyaların tümünü basitçe ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. temiz bir bez,elbiseleri ve tırnak kesicisi vs. oda bir miktar serinse onu banyodan çıkarmadan önce havlusunu hafifçe ısıtın ve ona sarıp banyodan öle çıkartın. bebeğiniz hala çok küçükse yüzü için ayrı bir kap kullanabilirsiniz. banyoyu yarısına kadar ılık su ile doldurun ,sıcaklık 36-37 0 c olmalıdır. içerisine baby banyo köpüğü atın; böylece onun duyarlı cildi kurumayacaktır.

bebek ve banyo

banyo vaktini nasıl eğlenceli hale getirebilirsiniz:

güzel ılık bir banyo ile bebeğiniz banyo yapmayı delice sevebilir. keyifli,rahatlatıcı ılık su onu hala ana rahmindeki ortamını,amniyotik sıvı içerisindeki yüzebildiği korunaklı ortamı anımsatır.

şimdi bebeğinizin dört gözle banyo saatini beklediğini anlayabileceğiniz birkaç ipucu verelim:

onu ne zaman,günün hangi saatinde yıkadığınızın bir önemi yoktur. neden akşama kadar bekleyip babanın da size katılmasını sağlamıyorsunuz ? ama mutlaka onu doyurduktan sonra yıkamayın.

bebeğinizi ilk defa yıkarken bilhassa dikkatli olun. buradaki kötü bir tecrübesi ,daha sonra bu güvensizliği yenmeniz için çok çaba sarf etmenize sebep olabilir. gözlerine ve kulağına su kaçmadığına ve suyun doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun. vücudunu kenarda kaskatı tutuyorsa veya gergin duruyorsa onunla yumuşakça konuşun ve onu yatıştırın.

her zaman hijyenik nedenlerden dolayı vücudunun üst kısmından alt kısma doğru yıkanmalıdır.

çok ufak de olsalar kafalarının tertipli olarak yıkanması gerekmektedir. ilk birkaç hafta ve aylarda çok az banyo suyuyla dikkatlice yıkamanız gerekir. önce serpiştirerek yıkayın,aksi durumda kızarıklıklar oluşabilir. bunlar ölü deri kabukları ve normal yıkama ile uzaklaşan sebum salgıları taşırlar. bebeğinizin saçı incelmeye başladığı vakit duyarlı çocuk şampuanı kullanarak yıkayın.

bebek banyodan çıktığı zaman:

banyodan sonra,önce bebeğinizi havlusuna sarın. yavaşça fakat tamamen kurulayın. cildin duyarlı kıvrımlarına özel dikkat gösterin,havlu ile hafif vuruşlarla iyice kurulayın. bu bebek cildi için olabildiğince mühimdir. çünkü,nemli cilt bakterilerin üremesi için çok iyi bir ortamdır. şayet oda yeterince sıcaksa,birkaç dakika bırakın elleri ve ayaklarında bir şey olmadan rahatça hareket ettirsin. vücudun hava ile teması cilt için ve yaraların engellemesi için olabildiğince iyidir.

nemli pamuk ped kullanarak gözlerini dikkatlice temizleyin. dış kenarlardan başlayın ve içeri doğru hareket ettirin,kulaklarını ve burnunu temizlemek için pamuk kullanmayın. kulaklar kendini temizleme mekanizmasına sahiptir ve ses kanallarını temizlemeye gerek yoktur.

sadece burnunda bir şey görürseniz burnunu temizleyebilirsiniz ve ıslak pamuk ped ile normal hale getirebilirsiniz. yapabileceğiniz diğer bir şey yalnızca özel güvenli tırnak kesici ile tırnaklarını kesmektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder