?

Bebegin genel temizligi

Bebeğin genel temizliği

Bebeğinizin dünyaya gelmesiyle birlikte onun temizliği ve bakımını nasıl yapacağınıza dair bir takım tereddütleriniz ortaya çıkabilir, göbek kordonu, yıkanması, cilt bakımı, saçları, elleri, tırnakları ve daha bir çok konuda bilmeniz ve yapmanız lazım bakımları vardır.

bebeğinizin temizliğini ve bakımını yaptığınız su, bakterilerin yok olması açısından temiz, kaynatılmış olmalı ve ılık kullanılmalıdır.

göbek kordonu ;

genellikle göbek kordonu doğumdan sonra 10 gün içerisinde düşer. bu müddet içersinde hergün en az 2 kere bu bölgeyi temizleyip hijyen sağlamalısınız, temizleme işlemi için doktorunuzun önereceği bir antiseptiğe batırılmış veya alkole batırılmış gazlı bez veya pamuk kullanabilirsiniz. kordon tamamen iyileşene kadar, nadir de olsa enfeksiyon kapma riski vardır. gelişi hoş bir enfeksiyon veya kanama halinde derhal hekiminize başvurunuz. göbek kordonu ve bu bölge kuru tutulmalıdır, bebek bezinin kordonun üstüne gelmemesine ve bu bölgeye ıslaklık veya bebeğin tuvaletinin gelmemesine itina gösteriniz, bu itina sonucunda kordon daha kolay düşecek ve iyileşecektir. göbek bağı düştükten sonrada yara tamamen kapanana kadar o bölgenin her gün temizlenmesi gerekmektedir.

eller ;

bebeklerin ellerini temizlemek için temizleme sütleri veya bebek sabunları kullanabilrsiniz. günde en az 3-4 kez olmak üzere yumuşak ve ıslak bir süngerle temizliyebilirsiniz ve kurulayabilirsiniz.

tırnaklar;

yeni doğan bebeklerde ve ilk haftalarda bebeklerin tırnaklarına çok dikkat etmek gerekmektedir çünkü keskin tırnaklar hem sizin hemde bebeğin yüzünün çizilmesine ve bebeğin kendine zarar vermesine sebep olurlar. bunu önlemek için hem bebeğin ellerine eldiven takmanız hemde tırnakları kesmeniz gerekmektedir. küçük bebek çıt çıt makasları ile veya kenerları sivri olmayan tırnak makasları ile bu işlemi yapmanız uygundur. şayet bebeğiniz çok huzursuz oluyorsa tırnaklarını uykusunda kesebilirsiniz.

saçlar;

saçlar yağlanma olabildiğince ve banyo sırasında yıkanmalı ve saç yıkama işleminde göz yakmayan ve bebeğin cilt yapısı için özel üretilmiş olan bebek şampuanları kullanılmalıdır.

gözler;

ilk aylarda bebeklerin gözlerinin çapaklanması çok doğaldır, çapakları temizlemek için su ve pamuk kullanabilirsiniz. bebeğinizin gözlerinin yanmaması ve tahriş olmaması için mutlaka sabun kullanmamanız gerekmektedir.

kulaklar ;

ıslatılmış bir parça bezle kulak temizliğini yapabilirsiniz. pamuklu çubuk kullanırsanız, mutlaka kulak içerisine sokulmaması gerekmektedir, yalnızca görünen yerleri, dışını ve çevresini temizlemeniz gerekmektedir.

burun ;

her sabah kontrol edilmeli ve her pislik görüldüğünde ve tıkandığında temizlenmelidir. çok yumuşak bir mendil veya pamuklu çubuk ile temizlenebilir. pamuklu çubuğun kulak temizliğinde olduğu gibi mutlaka burun içerisine sokulmaması gerekmektedir.

alt temizliği;

bebeğinizin altını ilk haftalarda çok sık değiştireceksiniz ve her değişim sırasındada altını temizleyip kuru tutmanız gerekecek, aksi halde ıslak kalan bebeğin cildi zarar görür, bebeğinizin rahatsız olmasına ve pişik olmasına sebep olur. bebeğinizin altının her ıslandığında yada kirlendiğinde değiştirilmesi zorunludur. alt temizleme işleminde kullanacağınız bütün malzemeleri bir arada ve toplu tutmanız bu işlemi rahat yapmanızı sağlayacaktır. ilk aylarda alt temizliği için ılık su kullanmanız daha doğru olacaktır, daha sonraki aylarda ise bebekler için üretilen ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. bebeğinizin alt temizliğini yaparken kullanacağınız mobilya ünitesi önem kazanmaktadır. şayet bu iş için üretilmiş bir mobilya ünitesi kullanırsanız, güvenli bir biçimde ve tüm malzemelerinizin elinizin altında olması avantajından yararlanarak ve bel ağrıları ile uğraşmadan basitçe temizlik işlemini yaparsınız.

bebeğinizin altını sık değiştireceğiniz için onu oyalayacak bir oyuncak kullanabilir veya ilgisini başka bir yere çekerek daha rahat temizlik yapabilirsiniz. temizlik işlemine başlamadan evvel, diğer temizlik işlemlerinde olduğu gibi ellerinizi çok iyi yıkamalısınız. bebeğinizin bezini değiştirirken altınıda her keresinde çok hoş temizlemelisiniz. kız bebeklerin temizliğinin önden arkaya doğru yapılması mühimdir. her temizleme işleminden sonra yumuşak bir havlu bez yada kağıtla kurulayıp koruyucu krem sürmeniz gerekmektedir. alt temizleme ve değişim işlemi sırasında altının bir miktar açık kalması ve hava alması faydalıdır. (tabiki bebeğinizi üşütmeden). erkek bebeklerde sık görülen bir olay tam siz altını açtığınızda tuvaletini yapmasıdır, buna dikkat edin ve tam altını açtığınızda böyle bir şey yapabileceğini aklınızda tutup derhal bezi üstüne tutun.

pişik her bebekte bazen görülebilen ve annelerin en fazla dikkat etmesi gereken bir durumdur. pişik bebeğin altının ıslak veya kirli kalmasından dolayı bacak aralarının ve kalçasının tahriş olmasıdır. bu durum bebeğe çok rahatsızlık verecektir. pişikleri önlemek için bezi sık değiştirmeli bebeğin altını ıslak ve kirli bırakmamak gerekmektedir. bundan başka koruyucu krem kullamanız doğru olacaktır. pişik oluştuğu vakit hekiminize danışın, bez değişimini daha fazla yapın, pişik kremi kullanın, daha emici ve kaliteli bezler kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder