?

Bebegin tuvalet egitimi

Bebeğin tuvalet eğitimi

Tüm anne babaların ortak dileği masraflı ve vakit alıcı bebek bezinden biran önce kurtulmaktır. ancak bütün anne babalarda bebeğin bu alışkanlığı kazanmasıyla ilgili korkuları vardır. bir de arkadaşlarınızın ve diğer annelerin " hala siz bezmi kullanıyorsunuz, bizim çocuk çoktan tuvalete alıştı" gibi sözleri moral bozucu olabilir. çocuğunuzun yaklaşık 18 ay ve 2 yaş arasında olmasıyla birlikte, rahat rahat yürüyüp konuşan ve sizin ne dediğinizi anlayan döneminde tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. şayet çocuğunuz daha rahat bir biçimde yürüyemiyor ve konuşamıyorsa daha erken demektir. daha erken yaşlarında tuvalet sorununu çözmek çok hoş olmasına karşın şayet bu dönem ilerki yaşlara kaymış ve gecikmişşe telaş etmeyin kesinlikle bu alışkanlık kazanılacaktır. çocuktan çocuğa tuvale talışkanlığı değişiklik gösterecektir. tuvalet alışkanlığını kazanmak için rahatça çıplak dolaşabileceği, altının rahat açık bırakabilineceği yaz ayları düşünülür, fakat yinede kış aylarında dahi bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

ilk olarak gündüz tuvalet eğitimi ile işe başlamanız gerekmektedir, aynı anda gece içerisinde tuvalet alışkanlığını getiremezsiniz. bir lazımlık veya tuvalet adaptörü alarak ilk adımı atabilirsiniz, ilk başlarda lazımlık kullanabilir sonrasında tuvalet adaptörü ile devam edebilirsiniz. lazımlık yerine tuvalet adaptörü daha hijyenik olacak ve sizde lazımlığı temizlemek zorunda kalmayacaksınız. kesinlikle lazımlığın veya adaptörün kullanılacağı yerin tuvalet olduğunu anlatmanız gerekmektedir, evin odalarını kullanarak tuvalet eğitimi vermek doğru olmaz. genellikle çocuğunuzun altını kirlettiği zamanlara dikkat edin şayet bu saatle rutine oturmuşsa ve ne zaman tuvaletini yapacağını anladığınızda ona tuvaleti kullanması gerektiğini anlatın. çocuğunuzu hiç bir vakit bu iş için zorlamayın, çünkü çok daha zor bir durum oluşur ve tepki gösterir. çocuk tuvale eğitimine çok çabuk alışamıyabilir, lütfen sabırlı olunuz ve sakın derhal pes etmeyiniz.bazı çocuklar lazımlıktan korkarlar ve hatta ilk tuvaletlerini yaptıktan sonra vücutlarında bir parçanın çıkmasını ve onu görmekten korkarlar ve bir müddet bu işlem için direnirler. çocuğunuza tuvalet yapmanın herkez için lazım ve doğal olduğunu anlatın. hekesin bu işlemi yaptığını ona anlatın. tuvaletin sifonuna basmak çocuklar için eğlencelidir, tuvaletini yaptıtan sonra sifonu ona çektirebilirsiniz. hoşuna gidecek bir kitap veya oyuncağı, tuvalete oturmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. tuvalet işlemi bittikten sonra kesinlikle çocuğunuzun ellerini yıkamayı ve temizlemeye itina gösterin.

yavaş yavaş bez kullanımını azaltıp,( bu arada alıştırma külotlarıda kullanabilirsiniz) ona bezini bağlamadığınızı ve tuvaleti gelince söyleyip, tuvalete yapması gerektiğini anlatın. bu arada sıkça kazalara hazırlıklı olun ve sakın tepki göstermeyin, sabırla ne yapması gerektiğini anlatın. hiç bir vakit onu utandırmayın, " yinemi altına yaptın", " ne kadar pis çocuksun" gibi söylemlerde sakın bulunmayın. tuvalet eğitimine başladıktan sonra geri adım atmayın ve kararlılıkla devam edin. gündüz bu alışkanlığı kazanmasıyla birlikte gündüz uykularından itibaren geceleride tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

alışılmış ve kazanılmış olan tuvalet alışkanlığı vakit içersinde değişiklik gösterip bozulabilir, sakın paniklemeyin başa dönmüyorsunuz. bu dengeyi bozan bir sebep veya bir tepki olabilir. buna sebep yeni bir bakıcı, yuvaya başlamak veya bir tartışma bile olabilir. kesinlikle zaman geçtikçe dü zene girecektir, yeterki siz nedenini araştırın ve sakinlikle çözmeye çalışın.

bir kaç pratik tavsiye ;

tuvalet eğitiminde yapılması gerekenler.

ilk olarak bez kullanımına son vermek gerekmektedir. alıştırma külotları denen dışı naylon içi pamuklu bezden yapılmış olanlarını kullanabilirsiniz.

çocuğunuzun ne zamanlar tuvalet yaptığına dikkat edin ve bunu göz önünde bulundurarak ona tuvalet yapmasını teklif edin. sıkça olabilecek kazalar sonucunda sakın ona kızmayın, hoşça haber vermesinin gerektiğini anlatın.

artık bez ile dolaşmadığını ve altına yapmaması gerektiğini, tuvaleti geldiğinde herkesin yaptığı gibi onunda tuvaletini yapması gerektiğini ve bunu size haber vermesini söyleyin.

sıcaklık durumunu göz önünde bulundurarak altını açık bırakabilir ve bezinin olmadığını hissettirebilirsiniz. şayet altı açık değilsede kolay bir biçimde altını açıp tuvaletini derhal yapmasını sağlayabileceğiniz biçimde giydirin.

tuvalete oturması için veya derhal kalkmaması için oyalanacağı bir kitap veya hoşuna giden bir oyuncak verebilirsiniz. tuvalet yapmayı eğlenceli hale getirebilir, örneğin sifonu çekmesine izin verebilir ve böylece tuvalete oturma isteğini arttırabilirsiniz.

çocuğunuza hijyen'in önemini anlatın ve tuvaleti kullanmasının doğru olduğunu anlatın, her tuvalet sonrasında el yıkama alışkanlığını şimdiden kazandırın.

çocuğunuzun bakıcısının ve onunla ilgilenen diğer aile büyüklerinin aynı tutarlılığı ve ilgiyi göstermesini sağlayın.

tuvalet eğitimi sırasında yapılmaması gerekenler,

çocuğunuzun bu alışkanlığı çok kısa sürede kazanmasını beklemeyin, sabırlı ve sakince onu teşvik etmeye devam edin.

sakın çok ısrarcı ve sabırsız olmayın ve çocuğunuzla bu konuda dalga geçmek veya başka çocuklarla kıyaslamak gibi hatalara düşmeyin. mutlaka bağırmak, kızmak veya cezalandırmak gibi yöntemlere başvurmayın.

karşınızdakinin çocuğunuz olduğunu, ufak ve sizin kadar çabuk anlayacak kapasitede olmadığını ve onun duygularını düşünün, her konuda kendinizi onun yerine koyun, böylece daha sabırlı ve anlayışlı olabilirsiniz.

tuvalete çok çıkmaması için sakın sıvı tüketimini azaltmayın, çocuğunuzun metabolizmasını etkileyecek bir kusur yapmış olursunuz.

sakın pes etmeyin, alışkanlığı kazanması ne kadar uzun sürerse sürsün geri adım atmayın. şayet bezden vazgeçiyorsanız ara sıra bile olsa tekrar bez bağlamayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder