?

Bebeginiz banyosu

Bebeğiniz banyosu

Yeni doğan bebeğin gelişi hoş bir sağlık problemi yoksa ve bulunduğu ortamın düzeni sağlanmış ise banyo yaptırılmasında gelişi hoş bir sakınca yoktur. aşağıda maddeler durumunda anlatılan banyo tekniği, bebeğinizin göbeği düşünceye kadar, yani ilk bir hafta on gün uygulayacağınız tekniktir.

göbek düşene kadar ve sonraki 2-3 gün bebeğinizi akan suyun altında yıkamanız önemli. böylece su vücudundan akıp gideceği için göbeğin kirli su ile temasını ve enfeksiyon riskini azaltmış olursunuz.

eğer hava koşulları ve evinizin sıcaklığı ideal ise bebeğinizi her gün banyo yaptırmanızı öneri ediyoruz. çünkü banyo, bebeğinizin rahatlaması ve gelişimi açısından önemli. ancak koşullar ideal değil ise banyoyu gün aşırı yaptırmanız da yeterli olur.

bebeğinizin banyosunu yaptıracağınız ortamın ve kullanacağınız malzemelerin temiz ve yalnızca ona ilişkin olmasına itina göstermelisiniz.

ilk banyolar için kaynatılıp ılıtılmış su kullanmanız, yine enfeksiyonu önlemek açısından önemli

bebeğinizin banyosunu yaptıracağınız ortamın ısısını 24-25 c & deg; ye kadar arttırabilirsiniz, ancak banyosu dışında bulunduğu ortamın ısısının 20-22 c & deg; olması yeterli. banyo bittikten ve bebeğinizi giydirdikten sonra ortamın ısısını normale düşürebilirsiniz.

bebeğinizin banyosunu emzirmeden önce,karnı açken yaptırmalısınız. karnı toksa, tutuş pozisyonunuza bağlı olarak kusabilir.

banyo için genelde akşam saatlerini tercih etmelisiniz. böylece bebeğiniz geceyi daha sakin ve uyuyarak geçirir, siz de dinlenmek için zaman bulmuş olursunuz. bundan başka gece gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizi rahatlatmak için banyo çok yararlı olacaktır.

bebeğiniz için kullanacağınız suyun sıcaklığı vücut ısısı ile tıpkı, yani 36. 5-37 c & deg; olmalıdır. bebeklerin cildi çok duyarlı ve ince olduğu için, daha yüksek sıcaklıklar yanıklara neden olabilir. dolayısıyla suyun sıcaklığından emin olmak için su termometresi kullanmanız daha güvenli olur.

bebeğinizi sol elinizin üstüne yüz üstü pozisyonunda yatırın. baş parmağınız sol koltuk altında, işaret parmağınız boynun derhal altında omuzlarını destekleyecek biçimde, orta, yüzük ve ufak parmağınız ise sağ kolunu kavrayacak biçimde koltuk altında olmalıdır. bebeğin başı ve bacakları elinizin üstünden aşağıya doğru sarkmalıdır. ancak, kayıp düşmesini önlemek için bebeğinizin ayakları ile küvet arasında çok az mesafe olmalı. bu pozisyonda bilhassa başın aşağıya doğru duruşu önemli. böylece bebeğinizin başını yıkarken suyun kulaklarına, ağzına ya da burnuna kaçmasını önlemiş olursunuz.

uygun pozisyon sağladıktan sonra, seri ancak telaşsız hareketlerle bebeğinizin vücudunu ıslatın ve bebekler için ideal olan gelişi hoş bir bebek şampuanını vücuduna az oranda dökerek köpürtün. serbest olan elinizle sırtını kollarını bacaklarını, ayaklarını, karnını ve göğsünü bebeğinizi kavradığınız elinizi çekmeden yavaşça ovarak yıkayın. sonra ensesinden aşağıya doğru bolca su dökerek cildini durulayın. bu işlemi bir kez yapmanız yeterli.

daha sonra başının tam üzerinden su dökün ve saçını şampuanlayarak köpürtün. parmak uçlarınızla hafifçe ovarak yıkayın ve daha sonra yine başını tam üzerinden bolca su dökerek iyice durulayın.

bebeğinizin cildi kuruysa son durulama suyundan önce bir kabın içerisine göz kararıyla koyup sulandırdığınız bebek yağını, bütün vücuduna dökün ve sonra yalnızca su dökerek fazla yağı cildinden akıtın.

banyo bittikten sonra bebeğinizi önceden ısıttığınız havlunun üstüne yan yatırın ve havlu ile sarın.

öncelikle bebeğinizin başından itibaren (bebekler en fazla başlarından ısı kaybederler), bütün vücudunu çok sert olmayan hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru ve bilhassa deri kıvrımları ve eklem yerleri nemli kalmayacak biçimde seri olarak kurulayın.

daha sonra bebeğinizi hava şartlarına ve evinizin ısısına ideal olarak çok kalın olmamak kaydıyla giydirin. banyo sonrası başına kesinlikle yumuşak penye bir başlık takmanız yararlı olur.

göbek düştükten 2-3 gün sonra ise bebeğinizi bir küvet içerisine ya da file üstüne yatırarak banyo yaptırabilirsiniz. göbek düştükten sonra banyo vakti daha eğlenceli hale geliyor. artık bebeğinizi küvetinde, onun da su ve köpükle oynamasına izin vererek yıkayabilirsiniz.

eğer bebek küveti veya file yerine kendi banyonuzda yıkamayı tercih ediyorsanız bebeğinizin kaymasını önlemek için kesinlikle bir banyo plastiği kullanın.

bebeğinizi banyo veya küvetin içerisinde bir saniye bile yalnız bırakmayın. şayet unuttuğunuz bir şey varsa, bebeğinizi banyodan çıkartıp bir havluya sarın ve eksiğinizi ancak bundan sonra tamamlayın.

küvete bir miktar su doldurup sıcaklığını kontrol ettikten sonra bebeğinizin önce ayaklarını, daha sonra tüm vücudunu suya sokun, ancak bir elinizle her zaman başını ve boynunu desteklemeyi unutmayın.

serbest elinizle bebeğinizi sabunlayıp yıkarken, bir yandan da kendini güvende hissetmesi için onunla konuşmayı ihmal etmeyin.

vücudunu duruladıktan sonra önce başını tuttuğunuz elinizin avucuna bir miktar şampuan dökün. sonra başını diğer elinizle destekleyip, şampuanlı elinizle de saçlarını hafifçe yıkayın. bebeğinizin fazla saçı yoksa durulama işlemini ıslak bir sünger yardımıyla da yapabilirsiniz. saçı çoğaldığında ise bir kaba doldurduğunuz suyu dökerek, kulağına su kaçırmadan saçlarını durulayabilirsiniz.

banyo sonundaki işlemleri ise, yukarıda anlatılan biçimde uygulamaya devam edebilirsiniz.

her zaman yalnızca bebeklere özel şampuan ve sabunları kullanın. yetişkin sabun ve şampuanları bebeğinizin gözlerini yakacağı gibi içerisinde bulunmakta olan kimyasallar onun narin cildi için de zararlıdır.

bebeğinizin yıkanacağı ve giyineceği mekanın uygun ısılarda olmasına dikkat edin. (24-25 c & deg; )

banyo öncesi lazım bütün malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olun

küveti her zaman önce soğuk su ile doldurup, daha sonra ılınana kadar sıcak su ilave edin

muslukları sıkıca kapatın. küçük bir su damlacığı bile bebeğinizin cildinde yanıklara neden olabilir. bundan başka bebeğiniz banyonun içindeyken mutlaka sıcak su eklemeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder