?

Bebeginiz olmuyorsa (kisirlik)

Bebeğiniz olmuyorsa (kısırlık)

İnfertilite (kısırlık)

düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye karşın 1 yıl içerisinde hamilelik oluşmamasıdır. toplumda görülme sıklığı çiftlerin yaklaşık %10-15' ini kapsamaktadır. erkek kısırlığı, kadın kısırlığı veya açıklanamayan antikor araştırılması, bu işle ilgilenen herkes tarafından kabul edilmemekte ve uygulanmam aktadır.

antisperm antikoru olumlu bulunanlarda ilk tedavi seçeneği aşılama olarak isimlendirilen intrauterin inseminasyondur. bu yöntemde, hazırlanan spermler rahim ağzını geçerek direkt rahim içerisine verilerek antisperm antikorların zararlı etkilerinden korunmaları sağlanmaktadır. bu yöntemle netice alınamayan vakalarda ise tüp bebek ve mikroinjeksiyon düşünülmelidir.

çocuğu olmayan çiftlerin değerlendirilmesi

çocuk isteği olan çiftlerde şayet kadın 35 yaşından ufak ise 1 yıl, 35 yaşından büyük ise 6 ay beklenilmeli ve daha sonra tetkiklere başlanmalıdır.

çocuğu olmayan çiftlerde öncelikle yapılması gereken tetkikler:

1- spermiogram

2- yumurtlama takibi (ultrasonografi veya kan hormon tetkikleri ile)

3- adetin 3. gününde yapılan hormon tetkikleri (fsh ve estradiol)

daha sonra hastanın haline göre "rahim filmi" bu tetkikleri izlemelidir. rahim hakkında sorun düşünülen hastalarda veya tüplerde bir problemden kuşkulanıldığında bu tetkik daha öne alınabilir. rahim filminde bir sorun saptandığında genellikle laparoskopi tavsiye edilmektedir.

sperm analizi 3-5 günlük cinsel perhizden sonra yapılmalıdır.

kaynak: prof. dr. h. faruk buyru - dr. cem iyibozkurt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder