?

Bebeginiz ve uyku

Bebeğiniz ve uyku

Bebeğinizin doğması ile birlikte en fazla özleyeceğiniz şey kesintisiz ve deliksiz bir uyku olacaktır. fakat hiç heveslenmeyin bebeğiniz büyüyene kadar bu özleminizi ertelemeniz gerekecek. bebeğiniz ilk aylarda kendi gereksinimi kadar uyuyacak ve bu uyku gelişi hoş bir düzende değil tamamen rastgele ve bebeğinizin arzusuna göre olacaktır. bebeğiniz büyüdükçe gündüz uykuları azalacak ve uyku vakti geceye kayacaktır, böylece uyku düzeni sizinkine uyacağı vakit ancak sizde rahat geceler geçirmeye başlayacaksınız. fakat büyümesiyle daha değişik problemler çıkabilecek, örneğin yatma vakti geldiği vakit sizin yanından ayrılmasını istemeyecek, yanlız kalınca huzursuz olacak ya sizin yanısıra kalmanızı isteyecek yada sizin yanınıza gelmeye çalışacaktır. gecenin herhengi bir saati uykusundan kalkıp " kalkın benimle oyun oynayın " diyecektir. bu problemleri yaşamamak için bebeğiniz büyüdükçe belli bir uyku alışkanlığı ve düzeni sağlamanız bebeğinizin ve sizin avantajınıza olacaktır.

bebeğinize göstereceğiniz anlayış ve sevgi dolu yaklaşımlar ile bu sorunların üstesinden geleceksiniz.

özellikle geceleri yatma zamanının yaklaşmasıyla birlikte bunu sakince ve huzurlu bir ortamda bebeğinize belli edin, gün boyunca oyun oynayan ve hareket eden bebeğiniz akşama doğru yorulmuş olacaktır. uyku saatlerinin yaklaşması ile aşırı hareketlerden sakının sakinleşmesini sağlayın. oyun oynayacaksa bile daha sakin ve az hareketli bir oyun oynatın. böylece sakinleşen bebeğiniz daha rahat uyuyacaktır.

bebeğinizin sakinleşmesine ve uyumasına yardım edecek güvenli bir emzik kullanabilirsiniz.

bebeğinizin yaşına ideal olarak yatağına güvenliğinide dikkate alarak ilgisini çekecek bir oyuncak koyabilirsiniz.

bebeğinizin odasında hafif bir müzik çalabilirsiniz, böylece hem sakinleşmiş olacak hemde sese alışacaktır.

yatağına bağlayacağınız bir müzikli dönence sakinleşmesine ve uykuya yardımcı olacaktır. (bu tür malzemeleri her zaman güvenlik öğelerini düşünerek seçin ve kullanın. )

karanlıktan korkmaması için ve sizin onu rahatça kontrol etmeniz için bir gece lambası kullanabilirsiniz.

bebeğinize hoş sözler, masallar, hikayeler ve ninniler söylemeniz faydalı olacaktır.

belli bir müddet onun yanısıra oturarak veya elini tutarak uykuya hazırlamanız faydalı olabilir.

bebeğinizi hiçbir vakit sallayarak uyutmaya çalışmayın, bu yöntem size başta çok kolay gelse bile, uzun bir vakit boyunca bebeğiniz büyüyene kadar hep sallamak zorunda kalırsınız.

bebeğiniz uyurken onu duymak için bebefon veya görüntülü bebefon kullanabilirsiniz.

geceleri genellikle mama yerine su vererek geceleri acıkmasını ve mama isteğini önleyebilirsiniz.

geceleri altının temiz olmasına itina gösterin böylece hem pişikleri önlemiş olursunuz hemde bebeğinizin huzursuz ve ıslak kalmadan uyumasını sağlarsınız.

uyku alışkanlıkları bebekten bebeğe değişiklik gösterir ve siz bunu yaşadıkça uyku problemlerini daha rahat çözeceksiniz. en mühimi tüm uyku sorunlarınızı her zaman doktorunuzla paylaşın.

her bebeğin uyku düzeni ve alışkanlığı farklılık gösterir ortalama olarak bebekler,1 haftalık'ken yaklaşık 16 saat,

1 aylık'ken yaklaşık 15 saat,

3 aylık'ken yaklaşık 14,5 saat,

6 aylık'ken yaklaşık 14 saat,

1 yaşında yaklaşık 14 saat,

18 aylık'ken yaklaşık 13,5 saat,

2 yaşında yaklaşık 13 saat,

3 yaşında ise yaklaşık 12 saat uyurlargece ve gündüz uykuları

bebeğinize gece ve gündüz arasındaki farkı kesinlikle öğretmeniz gerekmektedir. gündüz yemek yenilir, oyun oynanır, gezmeye gidilir fakat gece olduğunda ise kesinlikle yatılır ve uyunur. bebeğiniz doğduğu günden itabaren bunu anlamalı ve alışmalıdır. bebeğiniz gündüz ve gece uykuları arasındaki farkı kesinlikle anlamalıdır, olasıysa bebeğinizi gündüzleri odasını dışında ve aydınlık bir yerde uyutun, geceleri ise odasında küçük bir gece lambası ile veya karanlıkta uyutun. gün boyunca oynayan, emekleyen, koşan bebeğinizin dinlenmesi için gündüzleride uyuması gerekecektir. gündüz uykuları bebeklerin dinlenmesi ve enerji toplaması için lazımdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder