?

Bebeginizi emzirirken

Bebeğinizi emzirirken

Annelerin en fazla merak ettikleri husus bebeklerini ne kadar sıklıkla emzirmeleri gerektiğidir. bebek belli saatlerde değil, istedikçe ve acıktıkça emzirilmelidir. anne bebeğinin memeyi aramasından onun ne zaman emmek istediğini çok rahat anlayabilir. bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi kesinlikle iki-üç dakika kadar sabun ve ılık su ile yıkamalısınız. bebeğinizi emzirirken kesinlikle rahat oturmalı ve kendinizi rahat hissetmelisiniz. genellikle ilk zamanlarda 10 dakika emzirmek yeterlidir. bebeğe bir memenizi vererek on dakika emzirdikten sonra diğer memenizi vererek on dakika daha emzirin. bir sonraki emzirmeye bebeğin en yeni aldığı göğüsten başlayın. unutmayınki sütün oluşması ve bollaşması bebeğinizin emmesine bağlıdır. bebek memeyi emerken yalnızca meme ucu değil göğsün koyu renkli bölgesini tamamen almalıdır. bebeğinizi memeye iyice yaklaştırmalısınız ve memenin bebeğinizin nefes almasını engellememesine dikkat etmelisiniz. bazı bebekler ilk günlerde çabuk yorulurlar ve anne göğsünde daha uzun kalmayı tercih ederler. bebeğiniz doyduğuna kendi karar verir ve memeyi bırakır.

emzirme sonrasında kesinlikle bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır. bebeğin gazını çıkarmanın en kolay yolu onun midesinin omzunuza gelecek biçimde kendinize yaslamak ve sırtını hafifçe sıvazlamaktır. bebek gaz çıkarma sırasında emdiği sütün bir kısmını çıkartabilir. gaz sancıları bebeklerin ilk aylarda gelişmemiş sindirim sistemi nedeniyle karşılaştıkları bir sorundur. gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlamak için bebekler için özel olarak üretilmiş doğal bitki (rezene veya papatya) çaylarını kullanabilirsiniz. ekstre miktarları bebeklerin sindirim sistemine göre ayarlanan rezene ve papatya çayları beslenme aralarında veya beslenme sonrasında bebeğe istenilen sıklık ve oranda verilebilir. bu stil bebek çayları, bebeklerin gazını kolay çıkarmasını ve daha rahat uyumalarını temin ederler.

göğüslerin yara olmasını önlenmek ve iltihaplardan korunmak için göğüs ve göğüs uçlarının bakımına itina göstermelisiniz. emzirmeden sonra göğüslerinizi ılık suyla temizleyin ve meme ucu kuruduktan sonra birkaç damla süt boşaltıp göğüs ucunuza hafifçe yayın. bebeğin memeye iyi yerleşmediği durumlarda meme başında hafif çatlaklar oluşabilir. bu taktirde meme başlarına bitkisel yağ sürebilirsiniz.

kaynak: milupa, nutricia ve bebelac

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder