?

Bebeginizi nasil tutar ve tasirsiniz ?

Bebeğinizi nasıl tutar ve taşırsınız ?

Bebekler sizin düşündüğünüz kadar kırılgan değildir. dolayısı ile onu taşırken ya da gezdirirken rahat olun. en önemli husus ilk birkaç haftada boynu ve başıdır. onlara dikkat etmelisiniz.

bebeğinizi yataktan nasıl almalısınız:

başını ve boynunu destekleyerek alın.

yatar pozisyonda kaldırın:

bir elinizi başını desteklemek için boynunun altına koyun. diğer elinizle sırtından tutarak kaldırın.

direkt yukarı kaldırın :

başını ve boynunu bir elinizle desteklerken diğer elinizle omuz ve göğsünden tutarak yukarı kaldırın.

önce sırt üstü pozisyondan yüzüstü pozisyona getirin:

2 kolunun altından tutarak yüzüstü yatar konuma getirin. daha sonra bir elinizle 2 bacağının arasından karnını tutun, diğer elinizle göğsünden tutarak yatay pozisyonda yukarı kaldırın.

nasıl yatırmalısınız :

başını desteklediğinizden emin olun. şayet başı hızla arkaya düşerse, bebeğiniz düşüyormuş hissine kapılabilir.

kol askısı :

askılar, şayet serbest ellere ihtiyacınız varsa olabildiğince kullanışlıdır. bebeğiniz çevresini izleyebilir. hafif sallanma hareketi duygusal yapısını canlandırır ve size çok yakın olduğu için kendini güvende hisseder. fakat çok sıkılmadığından ve başı ile boynunun iyice desteklendiğinden emin olun.

bebeğiniz nasıl taşınmayı sever:

mümkün olduğu kadar vücudunuza yakın olup cilt temasını hissetmek isteyecektir. bu şekilde kendisini mutlu ve güvende hisseder.

kucaklamak :

kucaklarken, kolunuzun kanca gibi olan biçimi bebek için iyi bir pozisyondur. kafası kolunuzun üst tarafında, vücudunun diğer kısımlarından bir miktar yukarıda dinlenip destek alma şansı bulur. diğer kolunuzla yatar pozisyonda tuttuğunuzda, bu hamilelikte anne karnında bulunduğu konuma çok benzer. bundan dolayı kendisini rahat ve güvende hisseder. bu pozisyon bundan başka göz teması temin eder. bu şekilde sizi konuşurken ya da gülerken izleyebilir.

omzunuzun üzerinden bakabilmesi:

bu pozisyonda bebeğinizin başı omzunuzun derhal üstüne gelecek biçimde taşırsınız. bu şekilde o da etrafında olup biten her şeyi görebilir. bir kolunuzla poposunun altından tutarken diğer elinizle de sırtı ve boynundan tutarak güvenli bir biçimde taşımalısınız. başını kontrol edebilmeye başladıktan sonra arzu ederseniz tek kolunuzla da taşıyabilirsiniz.

ters tesirler için faydalı pozisyon :

yüzü aşağıda yere paralel olarak tutarsanız bu karın ağrıları için olabildiğince iyidir. tüm bebekler bu konumda sallanmayı severler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder