?

Bebeginizin guvenli beslenmesi

Bebeğinizin güvenli beslenmesi

Gıda zehirlenmesi sık rastlanan ve engellemesi çok kolay hastalıklardan biridir.

yemek sofrasından kaynaklanan diğer risklerde önlenebilir. bebeğinizin güvenle beslenebilmesi için herşeyi yaptığınızdan emin olmak istiyorsanız, her yemek hazırlayışınızda aşağıda ki önlemleri alın.

- bebeğinizi beslemeden önce kesinlikle ellerinizi su ve sabun ile yıkayın. şayet besleme sırasında çiğ ete, tavuk yada balığa dokunursanız ellerinizi tekrardan yıkayın çünkü bunlar bakteri barındırır. şayet elinizde bir yara varsa beslemeden önce yarabandı ile kapatın.

- kuru bebek gevreklerini ve açılmamış bebek gıdası kavanozlarını kuru ve serin bir yerde saklayın.

- bebek gıdası kavanozlarını açmadan önce üstlerindeki tozları silin yada yıkayın.

- şayet kavanoz zor açılıyorsa, boyun kısmı üstüne ılık su akıtın yada kapağın kenarını bir şişe açıcı ile zorlayın.

- bebeğinizi direk olarak bebek gıdası kavanozundan beslemeyin ve kasede kalan mamayı sonraki öğüne saklamayın, çünkü bebeğin salyasındaki enzimler ve bakteriler mamayı sindirmeye başlayacaktır, buda mamanın sulanmasına ve daha çabuk bozulmasına yol açar.

- bir kavanozu ilk kez açmadan önce, kapağın üstünde amblemin olduğundan ve daha önce açılmamış olduğundan emin olun.

- bir konserve kutusu açacağı kullanırken, temizliğinden emin olun, paslı görünmeye başladığında yada temizleyemediğinizde onu atın.

- kavanozdan her keresinde temiz bir kaşık ile bir öğünlük mama çıkarın. şayet bebek bir miktar daha fazla isterse yeni bir temiz kaşık kullanın.

- kavanozdan bir öğünlük mama aldıktan sonra, kapağını tekrar kapayın ve tekrardan kullanana kadar buzdolabında saklayın.

- bebek mamalarını ısıtmak lazım değildir, ama şayet ısıtıyorsanız, yalnız bir öğünlük ısıtın ve ısıttığınız kısımdan kullanılmayanı atın. bebeğinizin gıdasını bir kaba sıcak su doldurup onun içerisinde bekleterek ısıtın. bebeğinizin yemeğinin tadına onun kaşığı ile bakmayın.

şayet bakarsanız kaşığı değiştirin.

- taze bebek gıdaları hazırlarken, kapların ve çalıştığınız yüzeylerin temiz olmasına itina gösterin. soğuk yiyecekleri soğuk,sıcakları sıcak tutun. gıdalar en çabuk 15-50 derece arasında bozulur, dolayısıyla bebek gıdalarını bu ısılarda bir saatten uzun müddet tutmayın(erişkinler için güvenilir müddet 2-3 saate yakındır).

- hekim yumurta akına izin verdiği vakit, bebeğinize yumurta vermeden önce tamamen piştiğinden emin olun. çiğ yumurta akında salmonella mikrobu barınabilir.

- şayet bir gıdanın tazeliğinden şüpheli iseniz onu atın.

- organik olarak yetiştiği belgelenmemişse bebeğinize vermeden önce meyve ve sebzelerin kabuğunu soyun.

- kabuğunu soymadığınız bütün sebze ve meyveleri su ile olasıysa fırçalayarak yıkayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder