?

Bebeginizin ilkleri

Bebeğinizin ilkleri

Minik bir bebeğin anne ya da babasına ilk gülümsediği an herhalde anne baba için en unutulmaz andır.bebeğin ilk yılı heyecan verici pekçok gelişmeyle doludur. anne baba bebeğin her hareketini takip eder. ilk gülücük, ilk el çırpma hatta bebeğin önce kimin adını söyleyeceği anne baba arasında sevimli bir çekişmeye dönüşebilir.

ilk esneme: bebekler doğum sonrası sıkça kocaman esnerler. bunlar refleks hareketlerdir ve bebeğin ciğerlerine bol bol oksijen gitmesini temin eder. bu bilhassa bebeğin sizin vücudunuzdan bağımsız olarak yaşamayı öğrendiği dış dünyadaki ilk günlerinde onun için son derece mühimdir.

ilk gözgöze temas: bebeklerin görme duyusu doğum sonrasında son derece kısıtlıdır. altı-sekinci haftalarda, kendisine gülen bir yüze gülerek cevap verir. anneyle bebek arasında göz temasıyla kurulan bu bağ, bebeğin yaşamının ilk günlerinden başlayarak onu yaşama bağlayacak bir bağın oluşması açısından çok mühimdir.

ilk "agu" lar: anne babaların heyecanla bekledikleri gelişme bebeklerinin ne zaman konuşacağıdır. uzmanlar bebeğin dilini geliştirebilmesinde ailenin iletişiminin önemli olduğuna dikkat çekiyor. aile onunla ne kadar ilgiliyse, bebek o kadar fazla agucuk, gugucuk yapar. bebekler 3-6 ay arası ilk agu seslerini çıkartarak konuşmaya adım atar. peşinden önce sesli sonra sessiz harfleri kullanmaya başlarlar. altıncı ayda iki heceli 'baba', 'dada' gibi sesleri çıkartabilirler. bebeğin dil gelişiminde derece derece uzunluğu artan cümleler, çocuk 6 yaşına gelene kadar gelişmesini sürdürür.

bu gelişme çocuktan çocuğa farklılık gösterir.ilk tebessüm, ilk gülücükler: minik bebeğinin gülücükleri çevresindekiler için sevinç kaynağı olur. bebeğin bilinçli gülüşleri dört ve yedinci aylar arasında olur. o çevresinde tanıdığı ve alıştığı yüzleri görünce, gülücüklerini bol bol dağıtacaktır. bebeğin bu gülüşleri onun merhabası durumuna gelir.

ilk dişler: bebeğiniz etrafa gülücükler saçtığında ağzını süsleyen iki minik diş onu daha da sevimli yapar. bebekler, çıkmaya hazır dişleriyle dünyaya gelirler. bu dişler, bebek yaklaşık 5-7 aylık olduktan sonra diş etlerini yararak ortaya çıkarlar. ilk dişin çıkışı bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. bu ilk dişlere süt dişleri ya da bebek dişleri denir.

bebeğinizin kendi başına ayakta durmayı öğrenip yürümesi hem sizin için hem de onun için son derece heyecan verici bir gelişmedir. altıncı aydan başlayarak iyice hareketlenen bebeğiniz, bir yerden bir yere sürünerek ya da yuvarlanarak emeklemeye çalışır. onuncu aydan başlayarak de kendini bir eşyadan diğerine iterek ve yana doğru adımlar atarak yürümeyi denemeye başlar. bu onun sıralama dönemidir. ayakta durmayı fazla dengeli olmasa da birkaç ufak adım izler. bebekler 9-15 ay arası yürümeyi başarır. ilk adım, dikkatleri tamamen bebeğin üstüne çeker ve bu ilgiden çok hoşlanırlar.

her bebek, yürümeye kendi gelişim yapısına ideal zamanda başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder