?

Bebeginizin tirnaklarini keserken

Bebeğinizin tırnaklarını keserken

Bebeklerin tırnakları nasıl ve ne zaman kesilmeli ?bebeklerin bilhassa ilk haftalarda uzayan ve keskin olan tırnaklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. ilk haftalarda hızla uzayan tırnaklar, tedbir alınmazsa bebek kendi yüzünü ve vücudunu tırnaklarıyla çizebilir ve zarar verebilir. bu dönemlerde tırnakları uzadıkça kesmek ve bebeğinize eldiven giydirmek en ideal tedbir olacaktır.

bebeğinizin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmelisiniz.

tırnakların çabuk uzamaması için çok kısa kesmek sakıncalıdır. çok kısa kesilen tırnaklar diplerinde enfeksiyona veya kanamaya sebeb olabilir.

bebeğinizin tırnaklarını çocuklar için üretilen ufak çıt çıt makaslarla kesebilirsiniz, şayet normal tırnak makası kullanmak istiyorsanız olasıysa uçları sivri olmayanları tercih ediniz.

tırnakların kesilmesi işlemini genellikle bebeğin banyosundan sonra yapabilirsiniz, hem bebeğiniz banyo sonrası rahatlamış ve sakinleşmiş olur, hemde bebeğinizin yumuşayan tırnaklar daha rahat kesilecektir.

bebğinizin tırnaklarını uyuduğu zamanlardada kesebilirsiniz.

genellikle 1 yaşını geçen çocuklar tırnaklarını kestirmek istemeyeceklerdir, tırnaklarını vücutlarının bir parçası olarak göreceklerdir. tırnak kesme işlemini bilhassa uyurken yapmanız sizi bu sorunlardan kurtaracaktır.

tırnak kesme işlemini iki güne yayarak bir elinin tırnaklarını bir gün, diğerininkini ikinci gün kesebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder