?

Bebek ve giyim

Bebek ve giyim

Bebeğinizin doğması ile birlikte ilk aylarda bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz sıklıkta giyisilerinide değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. bundan dolayı bilhassa ilk aylarda bebeğiniz için daha çok giyisiye ihtiyacınız olacak. unutmamanız gerek en önemli şey bebeğinizin çok hızlı büyüyeceğidir, şayet lüzumsuz derecede çok giyisi alırsanız, daha bebeğiniz bunları giyemeden saklamak veya başkalarına vermek zorunda kalacaksınız. çocuğunuz hızla büyüyeceği için ona yalnızca lazım kadar giyisi alınması en mantıklısıdır. giyisi seçiminde dikkat edilmesi gerek öğelerin başında, bebeğinizin duyarlı cildine zarar vermeyecek, sentetik olmayan kaliteli ve pamuklu kumaşlardan yapılması, rahat giyilip çıkarılabilir ve teferruatı az giyisiler olmalı, sık yıkanmaya ve ütülenmeye elverişli giyisiler olmalıdır. bundan başka bütün giyisilerin temizliği için bebek sabunları kullanabilirsiniz.ilk aylarda en fazla kullanacağınız giyisi yakası geniş açılabilen ve alt tarafı çıt çıtlı olan fanilalar, üst kısımdan bacak arasına kadar önünde ve ağ kısmında çıt çıt olan patikli tulumlar, yüzünü tırnaklarıyla çizmemesi için eldivenler, geceleri kullanabileceğiniz tulumlar, çoraplar, patikler ve kış için sokak giyisileridir.

en önemli giyisilerden biride ayakkabılardır. yumuşak ve bebeğim ayaklarını çok sıkmayan ama çokta bol olmayan, ayağını yeterince kavrayan olasıysa ortepedik bir ayakkabı seçin, ilk aylarda evde yere çıplak ayak veya kaymayan çoraplarla basmasını sağlayın, hem daha sağlıklı olacaktır ve hemde daha dengeli basacaktır.kış aylarında ise annele ve babalar acaba bebeğimi veya çocuğumu dışarı çıkartsammı ? acaba üşütürmüyüm ? acaba doğru giydirebilecekmiyim diye telaşa düşerler. bilhassa ilk aylarda bebeklerin lazım olan tedbirler alındıktan sonra dışarı çıkarılması, hava aldırılması veya gezmeye götürülmesi tabiiki doğrudur. fakat bilhassa yeni doğan bebeklerin bünyeleri daha zayıf olduğundan dolayı rüzgar ve yağmur korumalı bir bebek arabasıyla ve bebeği sıcak tutacak ve rüzgar geçirmeyecek bir örtü ile dışarı çıkarabilirsiniz. yinede olası olduğu kadar soğuğun az olduğu saatlerde ve kısa süreli olmasına itina gösterin, bebeğiniz büyüdükçe işler daha kolaylaşacaktır.

çocuğunuz 2 yaşındayken ve sonrasında kendi kendine giyinmek isteyecektir. ona bu isteğini gerçekleştirmesinde yardımcı olabilirsiniz. öncelikle derhal sıkılıp acele edip müdahale etmemeyi öğrenmelisiniz. ona giyinebileceği yeterli süreyi verip sabırla beklemeli ve yardım etmelisiniz. giyinmekte güçlük çıkarmaları ve giyinmek istememeleri gibi bir durumla çok sık karşılacaksınız, bu taktirde ona alternetif bir kaç giyisi sunun ve kendisinin seçip, beğenip giymesine izin verin ve giyineceği sırayla giyisileri verin, bakın ne kadar kolay olacak... , düğmelere veya fermuarına yardımcı olun, rahat giyip çıkarabileceği giyisiler alın, giyinmeyi bir oyuna dönüştürerek bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder