?

Bebek ve muzik

Bebek ve müzik

1- zihinsel gelişime etkisi; yapılan araştırmalar, çocuk beyninin gelişiminde bilhassa ilk yıllar, müziğin çok önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur.

2- duygusal gelişime etkisi; anne karnından başlayarak müzik dinleyen bebekler hırçın hareketler yerine daha uyumlu davranış sergilerler. huzurlu büyüyen bebek için bu ilerleyen yıllarda büyük bir avantajdır.

3- fiziksel gelişime etkisi; müzik dinleyen bebekler bazı şarkılarda hareketlenirler. büyüdükçe bu hareketlilik el çırpmaya, oynamaya, dans etmeye dönüşür. bu nedenle bu hareketlilik bebeğin ufak kas, büyük kas gelişimini temin eder.

4- sosyal gelişime etkisi; müzik dinleyen bebekler, melodi, armoni, ritim gibi müziğin en önemli öğelerini öğrenirler. bu da ilerleyen yaşlarda onlara harika bir avantaj temin eder.

5- müziğin matematik zekası gelişimine tesiri vardır.

6- müziğin kulak ve dil gelişimine tesiri vardır.

7- zihinsel gelişimin % 85' i 8 yaşına kadar, lap ' a göre "müziğe verilen önem gerçek değerinin altındadır". "bebek müziği çocuklara entelektüel avantaj temin eder." müzik eğitimi doğumdan üç ay önce başlar yıllarca devam eder. yapılan araştırmalar, bebeğin beyninin bir süngere benzediğini gösterir. beyin bilgi ve etraftaki sesleri çeker. bir çeşit kayıt cihazı gibidir. her şey kaydedilir ve yıllar sonra çalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder