?

Bebek ve uyku

Bebek ve uyku

Bebeğinizi nasıl uyutmanız gerektiği konusunda uzmanlar fikir birliği içerisinde değiller, fakat bebeklerin hızla sallanarak uyutulması kesinlikle doğru değildir.Bebeklerin hafifçe sallanmayı sevdiği ve hemen uyuduğu doğrudur fakat bu sadece sersemledikleri içindir.- Uzmanlar bunun sağlıklı bir uykuya dalma biçimi olmadığı konusunda aynı fikirdeler.

Bebeğinizi uyutmak ilk başlarda hiç de zor olmayacaktır, çünkü çoğu zaman bebeğiniz onu emzirirken uykuya dalacaktır... Fakat şunu hatırlatmakda fayda var ki her beslenmeden sonra onun gazını çıkartmalısınız. Bu onu uyandırırsa tekrar memenizi verebilirsiniz ki zaten çok fazla ememeden uyuyacaktır ya da kucağınızda hafif hafif sallayabilirsiniz.

- Bebek anne karnında bir sıvı içerisinde yüzdüğünden devamlı bir salınım içindedir. Bu yüzden hem tanıdık olduğu kalp atışlarını duyabilir hem de yeni ortamda yabancılık çekmeden basitçe uykuya dalabilir.Onu direk olarak yatağına yan yatırarak sırtına hafif hafif vurabilirsiniz.Bu arada ellerini veya ayaklarını tutabilirsiniz.Hafif hafif bir ninni mırıldanabilirsiniz, sizin sesiniz onu rahatlatacaktır.

Bebeğiniz büyüdükçe uykuya dalma alışkanlıkları kazanacaktır. İşte bu noktada size çok şey düşüyor.Ona yalnız olarak uykuya dalmayı siz öğreteceksiniz.Bunun için onu yatağa yarı uyanıkken ve tam uykuya dalmak üzereyken koyun.Yatağında uykuya dalması için ona yardımcı olun.Yukarıda anlatılanları da deneyebilirsiniz, hatta odasında hafif bir müzik çalabilirsiniz.Üstündeki giysiler rahat olsun.Bebeğinizi çok sıkı giydirmeyin.Oda sıcaklığı kışın 20-21 derece idealdir.Üstüne ağır olmayan ama onu sıcak tutatacak bir örtü örtün.

(Kaz tüyü bebek yorganları çok uygundur.)Şayet sıcak yaz aylarındaysanız bebeğinizi üstünde yalnızca body olacak biçimde yatırabilirsiniz. İnce bir pike battaniye örtebilirsiniz.

Bebeğiniz geceleri uyandığında şayet onu beslemeyecekseniz yatağından kaldırmadan sakinleştirmeye çalışın.Çoğu zaman sizi yanında hissedince tekrar uykuya dalabilir. Şayet biberonla besliyorsanız biberonu yatağında verebilirsiniz.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda ona bir uyku öncesi ritüeli kazandırın.Bunun akşam uykusuna yatmadan yapın.Her zaman aynı saatte yatırın.

Sıralama hiç bozulmasın ve her zaman bebeğinizin yatağında son bulsun.- Neler yapabilirsiniz ?Bir kaç örnek verelim:- Altını değiştirin, pijamalarını giydirin, birlikte sütünü hazırlayın, evdekilere iyi geceler öpücüğü verdirin, bebeğinizi yatağa yatırın, sütünü içirin.

- Ellerini ve ayaklarını ılık suyla yıkayın (eğer sudan hoşlanıyorsa), altını değiştirin, pijamalarını giydirin, duvarda asılı olan güneşe iyi geceler deyin, yatağında ona bir hikaye anlatın ya da ninni söyleyin.

- Yatmadan önce banyo yaptırın, birlikte sütünü hazırlayın, ona sütünü içirirken dönencesini çalıştırın, dönenceyi her gece kaç kez çalıştırıyorsanız o kadar çalıştırın, ona iyi geceler deyip öpün.- Bebeğiniz uykuya dalarken onun yakınında olun ve her çağrısına cevap verin. Şayet illa ki size dokunmak istiyorsa bunu yapın.Onu hiçbir zaman ağlamaya terketmeyin. Bebeğiniz sizi yanında istiyor dokunmak istiyorsa bilin ki bunu size çok gereksinimi olduğu için yapıyordur.Elbette uzun ağlamalarına cevap alamazsa sonunda susacaktır ancak bu onun içerisinde bir mutsuzluk ve güvensizlik geliştirmesine sebep olacaktır.Şayet her zaman onun yanısıra olursanız her ağladığında ona sarılırsanız ve onu sakinleştirirseniz bebeğiniz size ve daha sonra da kendine güvenecek, mutlu bir bebek olacaktır.Tabii ilk yıl geceleri sık uyanabilirsiniz ancak buna katlanmalısınız.

Çoğu bebek bir yıla kalmadan yalnız olarak uyumayı ve sık uyanmamayı öğrenir. Gittikçe uyku daha ağır basar. Fakat bazı bebekler iki yaşına kadar geceleri uyanırlar.

- Bebeğiniz 6 aylık olduğunda gece sütlerini kesebilirsiniz fakat gece sütünden vazgeçmek istemiyorsa ve onun daha iyi uyumasına yardımcı oluyorsa devam edebilirsiniz.Daha ilerki yaşlarda ise diş çürüklerine yol açabileceğinden gece sütünü kesmelisiniz.

Bunun yerine ona su verin veya süt miktarını gittikçe azaltın. Sonunda bunun için uykusunu bölmekten vazgeçecektir.

Bebekler için uyku çok mühimdir.Uykularında büyüyüp gelişirler, boyları uzar ve öğrendiklerini beyinlerine kaydederler. Bu yüzden uykusunu alıp almadığına dikkat edin.Gece saat on ikiden önceki uykular çok kıymetlidir. Bu sebeple en geç saat 9 - 9:30 gibi bebeğinizin yatağında olmasına dikkat edin, ilerde büyüdüğünde de bu alışkanlığı devam edecektir...

Bazı akşamlar bebeğiniz uyumamakta çok dirençli olabilir, onunla inatlaşmayın, biraz oyalanmasını sağlayın ama onunla hızlı oyunlar oynamayın, uykusunu açmadan tekrar yatağına götürün.Bebeğiniz bir yaşından büyükse onunla uyku saatinin geldiğine dair konuşun.Salondaki bütün ışıkları ve televizyonu kapatıp herkesin uyuyacağını söyleyin ve onu yatağına götürün. İkna olmamışsa karanlık salona tekrar götürün ve ona herkesin uyuduğunu anlatın, muhtemelen ikna olacak ve uykuya yönelecektir.Yenileceğinizi bildiğiniz hususlarda ki uyku onlardan biridir hiçbir zaman inatlaşmayın.Bebeğinizin gece geç yatmayı alışkanlık durumuna getirmesini engelleyin. Mesela gece çok geç yatan bebek ya sabah geç kalkacaktır ya da gündüz uykularının süresini uzatacaktır. Şayet bunu üst üste bir kaç gün tekrarlıyorsa sabah geç kalkmasını engelleyin. En geç 7:30 da onu uyandırın. Akşam uykusuna tekrar her zamanki saatinde yatırın.

Akşam uyku saati ile gündüz uykusunun arasını açın. Bu şekilde akşama uykusunun erken gelmesini sağlamış olursunuz ancak bazı geceler bebeğiniz rahatsız olabilir, diş çıkarıyor olabilir ki bunu zaten anlarsınız... Bu gecelerde onu rahatlatmak için elinizden ne geliyorsa yapın.

Ne yaparsanız yapın bebeğinizin uykuya dalması saatler sürüyorsa bebeğiniz zor uykuya dalan bir bebektir.Muhtemelen bir yetişkin olduğunda da uykuya dalmakta zorlanacaktır.Bebeğinizi neyin rahatlatacağını en iyi siz bilirsiniz. Zaman zaman bir bebek aşırı yorgun olduğu için bile uyuyamayabilir.

İlk bir kaç yıl bazı anneleri zor geceler bekleyebilir ancak unutmayın ki bunlar geçicidir ve emekleriniz hiç bir vakit karşılıksız kalmayacaktır.

Bebeğinize karşı her zaman sevgi dolu olun ve şefkatle davranın onu hiçbir vakit azarlamayın ve ona bağırmayın.Her zaman sakin olmaya çalışın. Öfkenizin kaynağı esasında bebeğiniz değil kendinize ve hayatınıza hiç zaman ayıramayışınızdır.

- Bebeğinizi büyütürken bilhassa ilk yıl kendi hayatınızı rafa kaldırırsınız fakat daha sonraki yıllar hayatınıza yavaş yavaş tekrar kavuşacaksınız ve göreceksiniz ki eskisinden çok daha renkli ve hoş olmuş.

"Siz artık gerçek bir annesiniz. "Bebeğiniz bir şeye sevindiğinde veya korktuğunda gözleri ilk sizi arar ve yalnızca siz onu teselli edebilirsiniz.

Bu duyguları hissetmek kolay kolay kimseye nasip olmaz.

Yaşadığınız güçlüklerin yanı sıra bunların tadını çıkarın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder