?

Bebekler ne kadar uyur ?

Bebekler ne kadar uyur ?

Yeni doğmuş bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler. aslına bakarsanız bebeğiniz yalnızca acıktığı için uyanır. midesi çok ufak olduğu için çok çabuk doyar ve emmekten yorulur. peşinden tekrar uykuya dalar. bu döngü yaklaşık 1-1. 5 saat arayla tekrarlanır.

bebeğiniz ilk üç ayda yaklaşık 15-16 saat uyur. fakat büyüdükçe çevresindeki uyarılara daha açık olacağından gittikçe daha fazla uyanık kalmaya başlayacaktır. ikinci üç ay uyku gereksinimi 14 saate düşer. altı aydan sonra yaklaşık bir yaşına kadar 13 saatlik uyku ona yetecektir. bir yaşından sonra ise 11-12 saatlik uykuyla yetinebilir. ancak her bebek farklıdır. bunlar genel değerlerdir. şayet bebeğiniz durumundan memnun görünüyorsa, neşeliyse ve kilo artışı normalse uykusu yeterlidir. kimi bebekler daha az uykuyla yetinirken kimi bebeklerse daha fazlasını isteyebilirler. bu onların birer yetişkin olduklarında nasıl olacaklarıyla yakından ilgilidir. az uyuyan bebekler ilerde az uykuyla yetinen yetişkinler olurlar.

ilk üç ay bebeğin beslenmesiyle uyuması birbirine paralel gider. yeni doğmuş bebek derhal hemen beslenirken hariç hiç uyanık durmaz. genelde bebeğiniz ağlayarak uyanır ya da acıktığı için uyanır. peşinden onu beslersiniz. karnı doyan bebeğiniz bir müddet uyanık kalır. sonra bebeğinizi yine emzirirsiniz ve tekrar uykuya dalar.

ikinci üç ay artık bazı alışkanlıkların kazanıldığı dönemdir. muhtemelen gece-gündüz döngüsünü artık kavramıştır. yani geceleri oynamak yerine karnını doyurup uyuması gerektiğini anlamış olmalıdır. bu şekilde geceleri gündüzlere oranla daha uzun müddet uyur. bebeğinize gece-gündüz kavramını nasıl öğreteceksiniz ? geceleri onu beslerken olasıysa hiç konuşmayın. onu güldürmeye çalışmayın. hatta ciddi olun. sizi eğlenceli bulmasın. altını değiştirmek zorunda kalırsanız onu fazla uyarmadan hızlı bir biçimde hareket edin. gece uykusuna yatırdığınız vakit hava kararmış olsun ve gündüz uykusuyla arada minimum 2 saat olsun. odasını ya bir gece lambasıyla aydınlatın ya da tamamen karanlık olsun.

genelde bu dönemde bebekler gündüz üç kez uyurlar minimum 1. 5 saat uyanık kalabilirler. geceleri üç dört saat aralıksız uyuyabilirler. tabii bu bebekten bebeğe değişebilir. kimi bebekler bir yaşına kadar gece çok sık uyanırlar. genelde emzirilen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre daha çabuk acıkırlar bu nedenle daha sık uyanırlar.

üçüncü üç ay uyku düzeninde büyük değişiklik olmaz ancak gündüz uykularının süreleri daha kısa olabilir. bu dönemde bebek artık katı gıdaya geçtiğinden daha uzun müddet tok kalır ve bu dönemin sonunda artık gece boyunca aralıksız 5-6 saat uyuyabilir. gece beslenmeye gereksinim duymazlar.

dördüncü üç ay gündüz uykuları ikiye düşer. ancak bazı bebekler iki kez 1. 5 saatlik uyku yerine bir kez 3 saatlik uzun bir uykuyu tercih edebilir.

bebeğiniz 1. 5 yaşına kadar genelde gündüz iki kez uyumak ister. bir buçuk yaşından sonra ona bir gündüz uykusu yetecektir. bu rakamlar yalnızca size bir fikir verecektir. asıl olan bebeğinizin uyku ihtiyacıdır. bunun ne kadar olduğunu bebeğiniz size anlatacaktır. rehberiniz bebeğiniz olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder