?

Bebeklerde dogumsal tiroit yetmezligi ve tiroit taramasi

Bebeklerde doğumsal tiroit yetmezliği ve tiroit taraması

Doğumsal tiroit yetmezliğinin dünyada en yaygın sebebi iyot yetmezliğidir. annenin yeteri kadar iyot almaması doğan bebekte tiroit bezi yetmezliğine sebep olur.

bebeğin tiroit bezinin hormon yapması için anne karnındayken anneden göbek kordonuyla yeteri kadar iyot alması gerekmektedir. annede iyot az olunca bebeğe de az iyot geçtiğinden bebek yeteri kadar tiroit hormonu yapamaz.

doğumsal tiroit yetmezliği türkiye' de her 4000 doğumda 1 görülür. kız bebeklerde erkek bebeklere göre 2 kat daha fazla doğumsal tiroit yetmezliği görülmektedir. doğumsal hipotiroidinin diğer nedenleri % 85 hastada tiroit bezinde anormallikler olmasına (bezin tamamen yokluğu veya bir kısmının yokluğu gibi) ya da % 15 hastada hormon yapımındaki genetik bozukluklara bağlıdır.

doğumsal tiroit yetmezliği olup olmadığını anlamak için bütün bebeklerde doğum sonrası topuktan alınan kanda tsh hormonu ölçümünü yapmak gerekmektedir. tsh yüksek çıkarsa bir ay sonra tekrar hormon kontrolü yapılır ve duruma göre tedaviye karar verilir.

doğumsal hipotiroidisi olan ve tedavi edilmemiş bir hastada gelişme geriliği ve yüzde şişlik dikkati çekmektedir

yeni doğan bebeklerde tiroit hormon taraması kesinlikle yapılmalıdır

bebeklerde hipotiroidi doğumsal olarak ortaya çıkabilir. bu bebekler derhal tedavi edilmez ise düşük ve tsh 30' dan yüksek bulunursa hipotiroidi yani tiroit bezi yetmezliği tanısı konarak derhal tiroit ilacı ile tedavisine başlanır. bu çocukların tedavisi için tıp fakültelerinde veya diğer hastanelerde bulunmakta olan çocuk endokrinolojisi bölümüne başvurmanız ve takiplerinin orada yapılması daha uygundur.

çocuklarda tedavi edilmeyen tiroit yetmezliği büyümeyi önler, boy kısa kalır ve zeka gelişimi geri kalır. bu çocuklar erken yaşta ergenliğe girebilir.

kaynak:

1. prof. dr. metin özata, tiroit hastalığı nasıl yenilir ?, epsilon yayınevi, 2005

2. prof. dr. metin özata, tiroit hastalıklarına güncel yaklaşım, epsilon ya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder