?

Bebeklerde uyku problemleri

Bebeklerde uyku problemleri

Bebeğim uykuya dalmakta çok zorlanıyor... bebeğinizin uykusu geldiğine emin olun. uykusu gelmemiş bir bebeği hiçbir vakit uyutmaya çalışmayın. şayet yatağa yarı uykulu bir biçimde yatırırsanız daha kolay uyur. bebeğinizin uykusunu kaçırmadan yatırın. aşırı yorgun bir bebek de zor uykuya dalar. bazan bir bebek eğlenceden mahrum kalmamak için de uyumayı reddedebilir. bu taktirde salonun ışıklarını kapatıp herkesin uyuduğuna onu ikna edebilirsiniz.

bazı bebekler çok uykuları geldiği halde kendilerini rahatlatamadıkları için uykuya dalamazlar. büyük olasılıkla masajdan tutun da ninnilere, çocuk şarkılarına kadar herşeyi denemiş olmanıza karşın bebeğinizin uyuması 1 saati bulmuş veya aşmış olabilir. şayet bebeğin diş gibi rahatsızlıkları yoksa uykuya yalnız olarak dalmayı öğrenene kadar onun başında saatlerinizi geçireceksiniz demektir. onu her zaman kendi yatağına yatırın ve sakinleştirmeye çalışın zaman geçtikçe uyumayı öğrenecektir.

bebeğim geceleri çok sık uyanıyor... şayet bebeğiniz 6 aydan küçükse bu çok normaldir. hele onu emziriyorsanız sıkça uyanacaktır. ama 6 aydan sonra bebek katı gıda alımına da başladığı için geceleri daha az beslenmek gereksinimi duyar. gece bir ya da iki kez onu beslemeniz yeterli olacaktır. 9 aydan büyük bebekler artık gece boyunca uyumalıdırlar. şayet bebeğiniz hala sıkça uyanıyorsa muhtemelen tekrar uykuya dalabilmek için size gereksinim duyuyordur. normalde yetişkinler de geceleri uyanırlar ancak tekrar uykuya daldıklarından bunu hatırlamazlar. o halde bebeğinize kendi başına uykuya dalmayı öğretmelisiniz.

her ağladığında derhal yanına gitmeyin. bir müddet ona şans verin. zaman zaman kendi kendine uykuya dalmayı başaracaktır. ama onu ağlamaya terk etmeyin. yanına geldiğinizde onu yatağından kaldırmadan sakinleştirin. her ağladığında ona süt vermeyin. yatağında tanıdık bir oyuncağını bulundurun. gece uyandığında onu görerek sakinleşebilir. yumuşak bir sesle onu sakinleştirin. kucağınıza alıp sallamayın. bunu alışkanlık durumuna getirebilir. kısaca yalnız olarak uykuya dalmasına yardımcı olun. zaman geçtikçe gece uyanmaları azalacaktır. ancak bazı bebekler her şeyi denemenize karşın iki yaşına kadar geceleri sıkça uyanırlar.

bebeğim az uyumasına karşın sağlıklı görünüyor... şayet bebeğiniz sağlıklı ve mutlu ise gelişimi normalse onu daha fazla uyumaya zorlamayın. muhtemelen büyüyünce de az uykuyla yetinen bir yetişkin olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder