?

Bel agirisi icin 40 altin kural

Bel ağırısı için 40 altın kural

Uzmanların bel sağlığı için uyulmasını istediği 40 öneri şöyle:

1- gelişi güzel bir ağırlık taşımanız gerekirse, yükü vücudunuza asimetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın. cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken, belinizin dik pozisyonda olmasına dikkat edin.

2- ağır bir yükü kaldırmayı denemeyin. kaldırmak zorundaysanız başkalarından yardım isteyin.

3- hafif bile olsa bir yerden cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırın.

4- bir eşyayı taşırken gövdenize yakın tutun.

3- hafif bile olsa bir yerden cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırın.

4- bir eşyayı taşırken gövdenize yakın tutun. taşınacak eşya vücudunuza ne kadar yakın olursa, omurganıza binen yük o kadar azalacaktır.

5- iki kişiyseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa, birbirinize haber vermeksizin eşyanın ucunu sakın bırakmayın.

6- ağır bir yükü belinizden daha yükseğe kaldırmayın. hele bu yükü başınızdan yukarı kaldırmayı denemeniz tam bir felaket olabilir.

7- ayaktayken belinizi sağa veya sola doğru rotasyon yaptırıp eğilerek yerden bir şey almayın.

8- yük elinizdeyken dönmeniz gerekiyorsa, belinizle değil ayaklarınızın yerini değiştirerek dönün.

9- ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek ve ya iterek tek başınıza götürmeyin.

10- sandalye ve ya koltukta otururken dik pozisyonda olmaya gayret edin ve bunu alışkanlık durumuna getirin. bu sırada diz eklemlerinizin kalça eklemlerinden daha yüksekte bulunmasında, ayak tabanlarının yere temas ederken düz konumda olmasında ve yere rahatça basmasında fayda var.

11- yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. stabil olmayan bozuk koltukların ve yumuşak iskemlelerin belinizi tehdit ettiğini unutmayın.

12- sandalyede otururken ayaklarınızın altına bir basamak çekerseniz daha rahat ederseniz.

13- abdest alırken, dişlerinizi fırçalarken ya da elinizi, yüzünüzü yıkarken lavaboya doğru eğilmeyin.

14- her gün en az 15 dakika yürüyün. yürüme mesafesini giderek arttırın.

15- bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman doktorunuzun önerdiği egzersizleri aksatmadan yapın, çünkü tertipli egzersiz yapanlarda ağrının tekrarlaması daha seyrek görülür.

16- sağlıklı olsanız bile her gün kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.

17- egzersizleri altında sunta ve ya tahta bulunmakta olan halı ya da battaniye gibi sert bir zemin üstünde yapın.

18- spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden sakının. spora başlamadan önce kesinlikle ısınma hareketleri yapın.

19- egzersiz sonrasında şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa kesinlikle bir uzman hekime danışın.

20- günlük yaşamınızda ani hareketlerden kaçının.

21- her gün beyaz peynir ya da bir kase yoğur yemeyi veya bir bardak az yağlı süt içmeyi alışkanlık durumuna getirin. güneş ışınlarından faydalanın.

22- vücut ağırlığınızı devamlı kontrol altında tutun. alınan her fazla kilonun vücudunuz ve beliniz için ilave bir yük olduğunu unutmayın.

23- uzman bir doktora danışmadan bel korsesi kullanmayın. çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayın.

24- kesin teşhis konulup bel ağrınızın sebebi anlaşılmadan, belinizi hiçbir vakit çektirmeyin. bunun zaman zaman felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayın.

25- üzüntü ve stresin bel sağlığınızı da negatif yönde etkilediğini bilerek, ruh sağlığınıza itina gösterin. ailevi, sosyal veya iş hayatınızla ilgili problemlerinizi çözmek için gerekirse ilgili hekim ve şahıslardan yardım isteyerek köklü bir çözüme gidin.

26- yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyin. ayakkabılarınızın topuklarının yüksekliği normal, ökçeleri yumuşak olsun.

27- sandalye ya da koltukta otururken, bir cismi hafif dahi olsa öne doğru eğilerek yerden almayın.

28- daha önce bel rahatsızlığı geçirdiyseniz, güreş, boks, judo, futbol, basketbol gibi mücadele gerektiren ve halter, jimnastik, golf, tenis gibi zorlayıcı sporlardan uzak durun. bunların yerine yürüme yada yüzme gibi sporları tercih edin.

29- raflardan kitap veya gelişi güzel bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici bir şey koyun ve eşyanın hizasına yükseldikten sonra onu alın.

30- otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun, arkaya dayandığınızda koltuk belinizi desteklesin. uzun yola çıkarken belinizi ince bir yastıkla destekleyin.

31- otomobile bindiğinizde, koltuğunuzu pedallara yakın olacak biçimde ayarlayın. dizlerinizin, kalçanızın bir miktar yukarıda durmasını sağlayın. aksi halde beliniz rahat etmez.

32- uzun müddet araç kullanmayın, kullanmak halinde kalırsanız sıkça mola vermeyi ve bu sırada bir miktar yürümeyi tercih edin.

33- yatağınız sert olsun. es ederken düz konuyattığınız vakit vücudunuz yatağa gömülmesin. vücudu farklı biçimlere sokan, stabil olmayan, yumuşak veya çöküntülü yataklar sağlıklı değildir. altında sunta ile tahta olan yatakları ve üstüne yatıldığında omurganın fizyolojik kıvrımlarına uyum gösterebilen kaliteli ortopedik yatakları tercih edin.

34- bilgisayar karşısında saatlerce sabit veya ideal olmayan pozisyonlarda kalmak beli rahatsız eder. bilgisayarda çalışırken başınız dik, beliniz ve kalçanızın arka kısmı takviyeli, köprücük kemikleriniz yere paralel taktirde olmalı. gözleriniz, ekranın üst hizasına yakın konumda ve ekranı tam karşıdan görebilecek pozisyonda bulunmalı. kollarınız rahat, ön kol ve bilekleriniz aynı çizgi üstünde yere paralel olmalı. ayaklarınızı da bir destek üstüne koymanız daha iyi olur.

35- daha önce bel rahatsızlığı izleri altında sunta ve ya tahta bulunmakta olan halı ya da battaniye gibi geçirdiyseniz, zıplama hareketi yapmayın ve yüksek bir yerden hiçbir vakit atlamayın.

36- yürürken veya ayakta dururken vücudunuzun dik bir pozisyonda olmasına itina gösterin. ağırlığınızı her iki bacağınıza eşit olarak paylaştırın. ayakta dururken omuz ve kalçanızın aynı hizada olmasına dikkat edin. doğru duruşta çene içeri çekilmiş, baş dik, sırt ve bel düzdür. bu duruşta kulaktan yere indirilen dik çizgi, omuz ve kalçanın ortasından, ayak bileğinin önünden geçer. ayakta dururken sırt kambur, bel çukur, karın öne sarkık, göğüs yassılaşmış ve çene öne çıkmış olursa bu duruş yanlıştır. böyle bir pozisyon bele rahatsızlık verir ve iç organlar baskı altında kalır.

37- tarlada, inşaatta, işyerinde, evde çalışırken veya kar kürerken beliniz aniden ağrımaya başladıysa, geri kalan işi bitirmek üzere gayret sarf etmeyip derhal istirahata çekilin. sert bir zeminde sırt üstü uzanıp, dizlerimizi hafifçe bükerek bacaklarınızı yukarıya doğru toplamış vaziyette 15-30 dakikalık istirahat olabildiğince rahatlatıcı olur. şayet bu müddet sonunda durumunuzda iyiye gidiş yoksa, kesinlikle hekiminize başvurun. hastalığınız anında istirahat müddetinin uzun mu yoksa kısa mı olacağını önceden kestirebilmek çok kolay değildir. manyetik rezonans görüntüleme metodu uzman hekime bu konuda fikir verir.

38- bel rahatsızlığı geçirdiyseniz, uçak yolculuğu sırasında ayağınızı rahatça uzatabileceğiniz bir yeri tercih edin. uzun süreli yolculuklarda koltuğunuzu hafifçe arkaya yatırın ve belinizi ince bir yastıkla destekleyin. yolculuk anında devamlı oturmayın, ara sıra ayağa kalkarak bir miktar yürüyün. yolculuk bitiminde valizlerinizi tekerlekli arabaya koyarak taşıyın.

39- iş yerinde sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu durumun beliniz için sakıncalı olduğunu bilin ve kesinlikle ara sıra kısa da olsa yürüyüşler yapın. çünkü oturur pozisyondayken belinize binen yük, ayakta olduğunuzdan belirgin biçimde daha fazladır. yapılan araştırmalarda, günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin, ayaktakilere oranla daha fazla olduğu saptamıştır. oturarak çalışırken belinizi ince bir yastıkla desteklemenizde fayda vardır.

40- tek bir çeşit bel fıtığı olmadığı gibi, tek bir çeşit bel fıtığı tedavisi de yoktures ederken düz husus. bazı bel fıtığı tedavisi için sadece ilaç ve istirahat yeterli olur. bazıları ise fiziki tedavi ve bazı geleneksel tedavi türleriyle iyileşir. bazı bel fıtıkları da kesinlikle cerrahi girişim gerektirir. dolayısıyla, elindeki tek bir tedavi çeşidiyle bütün bel fıtığı hastalarını iyileştirdiğini söyleyen şahıslara inanmayın, sağlığınızı uzman hekimlere emanet edin".

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder