?

Bel fitigi belirtileri

Bel fıtığı belirtileri

Bel ve bacak ağrısı en belirgin şikâyettir. fakat zaman zaman bel veya bacak ağrısından yalnızca biri de bulunabilir. hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve incelme (atrofi) görülebilir. sinirlere genişçe basan fıtıklarda cinsel işlevler negatif etkilenebilir.

bazen orta hattan omurilik kanalına doğru uzanarak sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında ağrının yanısıra idrar ve büyük abdestini tutamama veya yapamama gibi rahatsızlıklar ile bacaklarda felce doğru gidiş, süvari yaması tarzında (oturak civarında) duyu kaybı ve cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. bu klinik tabloya kauda ekuina sendromu adı verilir. omurilik kanalı dar olan hastalarda ufak orta hat fıtıkları bile benzer şikayetlere yol açabilir. hastalığın bu derecede ilerlemesine müsaade edilmemeli, vaktinde müdahale ile ideal bir tedavi gerçekleştirilmelidir.

bel fıtığında bel ve bacak ağrısı öksürmekle, yürümekle, iş yapmakla ve ayakta kalmakla artarken sert yatakta yatmakla azalabilir.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder