?

Bel fitigi nasil olusur ?

Bel fıtığı nasıl oluşur ?

Ağır bir yükü kaldırmak veya ters bir hareket yapmak gibi birçok dış etkenin yanısıra kişiye ilişkin etkenler de bel fıtığının oluşmasında önemli rol oynarlar. çünkü öyle insan vardır ki 120 kg. kaldırır, hiçbir şey olmaz; öylesi de vardır ki 5 kg. kaldırır, bel fıtığı olur.

kişiye ilişkin etkenlerin başında omur kemikleri arasında bulunmakta olan ve dejenerasyon gelir. k & acirc; inatta hiçbir şeyin tesadüfe bırakılmamış olması gibi diskin beslenmesi de belirli bir plan ve yazılım dahilinde gerçekleşmektedir. belirli maddeler diskin belirli yerlerinden geçmektedir. ancak yaş ilerledikçe diski besleyen damarlar da azalır ve yaklaşık sekiz yaşından sonra hiç görülmezler. bu yaştan sonra diskin beslenmesi diffüzyonla olur. disklerin ihtiva ettiği su oranı da çocuk yaştan başlayarak yavaş yavaş azalmaya başlar. bir ceninin diskinde su oranı % 90 iken, çocuklarda bu oran % 80'e, yetişkinlerde ise % 50-60'a düşer. neticede disk de giderek küçülür ve yüksekliği azalır. buna disklerdeki beslenme bozukluğu ve mikro seviyedeki farklılıklar ile kimyasal farklılıklar ve disk üstüne uygulanan mekanik kuvvetlerin yaptığı dejenerasyon eşlik eder. diske giren oksijen ve besin miktarı giderek azalırken metabolizma artıklarının atılması zorlaşır. disk vakit geçtikçe elastikiyetini yitirir, artık kuvvet aktarma ve kuvveti çevre dokularda dengeli bir biçimde yayma görevini yapamaz olur. diskin içerisinde bulunmakta olan ve onarım görevi üstlenen destek hücrelerinin sayısı da yaş ilerledikçe azalır. onarım olayı zayıflar. mikro kademede bulunmakta olan çatlaklar üstüne aşırı yük binince veya kişi yanlış bir hareket yaptığında diskin içerisindeki yumuşak kısım çevresindeki kapsülü basitçe yırtarak dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur. yani zemin hazır hale geldikten sonra bardağı taşıran son bir damla gerekir ki bu, hafif bir cismi kaldırmak veya yalnızca öksürmek de olabilir.

bazı ailelerin bütün fertlerinde kıkırdak yapıdaki dejenerasyon nisbeten daha erken yaşlarda olmakta, bu nedenle daha sık ve kolay bel fıtığına yakalanmaktadırlar. öyle aileler vardır ki, dede, baba ve çeşitli yakın akrabaları bel fıtığından ameliyat etmişizdir. yani kıkırdak yapıdaki dejenerasyonun genetik yönünün olduğu da söylenebilir.

damarlardaki hastalıklar, şeker hastalığı ve sigara kullanımı, diske gelen kan akımının miktar ve kalitesini, bu nedenle onun beslenmesini negatif yönde etkileyerek dejenerasyonu hızlandırırlar.

bel fıtığının oluşumunda rol oynayan dış etkenlerin başında günlük etkinlikler anında ortaya konan bilinçsiz hareketler gelmektedir. eğilerek veya uzanarak bir yük kaldırdığımızda belde bulunmakta olan diskler üstüne binen yük simetrik değil, asimetrik olmaktadır.kay nak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder