?

Bel fitigi nedir ?

Bel fıtığı nedir ?

Bel bölgemizde bulunmakta olan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır. önce şiddetli disk mesafesinin yapısı

intervertebral disk dediğimiz yapı, kısaca omurgalar arası yastıkçık olarak adlandırılır. omurgalar arası bir eklem olması yanısıra, omurgalara binen yükü emici göreve sahiptir.

yapısına baktığımızda 3 ayrı kısma ayrıldığını görürüz:

1- kıkırdak doku: alt ve üst omurgalara bütünüyle yaslanan ve bütün omurga genişliğindeki kıkırdak yapıdır. her iki omurga arasındaki çekirdek kısmı limitler.

2- bağ dokusu (anulus ): ortadaki çekirdek kısmı çepeçevre saran güçlü bir yapıdır. bu elastik bağ dokusu omurganın ön kısmında en güçlü, omurilik ve sinirlerin yer aldığı arka kısım ve bilhassa yanlarda daha zayıftır.

3- çekirdek kısım (nukleus): jelatin kıvamında, su içeriği fazla bir yapıdır. çevresini saran elastik bağ dokusuyla birlikte, omurgaya binen baskısı karşılar.çekirdek dediğimiz kısmın, bağ dokusu dediğimiz elastik kısmı yırtarak, omurilik kanalı ve sinir köklerine bası yapacak tarzda yırtılmasına bel fıtığı diyoruz. bu yırtılma neticesi çekirdek kısım yalnızca bağ dokusunu omuriliğe doğru ittiği gibi (en hafif biçimi -bulging), bağ dokusunun tam yırtılmasıyla omurilik kanalında serbest parçacık biçiminde yer alabilir (en ağır durum- akmış, serbest disk).

kaynak: dr. levent akduygu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder