?

Bel fitigi

Bel fıtığı

Uygun tedavi yönteminin seçilmesi durumunda bel fıtığı hastalarının iyileşme şansı çok yüksektir...bel fıtığında erken teşhis çok mühimdir. çünkü, erken teşhis en çabuk sürede ideal tedaviye karar verilmesini temin eder. ideal bir zamanlama ile yapılan cerrahiden hastanın faydalanma oranı daha yüksek olur. hastalık belirli bir dönemi geçtikten sonra yapılan tedaviler ağrıyı geçirse de uyuşukluk, kuvvetsizlik gibi hastalığın belirtileri tam olarak düzelmeyebilir. dolayısıyla, erken teşhis ve şayet gerekiyorsa erken rehabilitasyon

epidural kateterizasyon

ameliyatbel fıtığı cerrahisi nasıldır ?bel fıtığı ameliyatının esası; omurga kemikleri arasında fıtıklaşıp omurilik ve sinir dokusu üstüne doğru yer değiştirerek sinir dokusunu basınç altında tutan fıtık parçasının çıkartılması, temizlenmesi ve sinir dokusunun rahatlatılmasıdır. fıtıklaşan bu bölgeye ulaşmak için kesinlikle bir cerrahi müdahale lazımdır. cerrahi yöntemler arasında esas olarak yapılan işlem ve netice açısından çok önemli değişiklikler bulunmamaktadır. her bir yöntemin kendine göre endikasyonları, yapılabilme durumları mevcuttur. önemli olan hastanın yapılan işlemden gördüğü neticedir.bel fıtığı cerrahisindeki başarı yüzdesi nedir ?uygun endikasyon, yani doğru hasta tercihi durumunda bel fıtığı ameliyatlarından fayda görme oranı yüzde 95tir. yüzde 5 oranında ise doğru ameliyata karşın yakınmaların devam etme riski vardır.ameliyat olan hasta ne kadar müddet sonra iyileşebilir ?özellikle son 15-20 yılda bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans görüntüleme gibi tanı yöntemlerinin kullanılmaya başlaması bel fıtığını tespit etme ve başka hastalıklardan ayırdetmede büyük basitlikler sağlamıştır. buna paralel olarak ameliyat tekniklerinde de gelişmeler olması neticesi bel fıtığı ameliyatları korkulan bir ameliyat olmaktan çıkmıştır. artık hastanede kalma müddeti giderek kısalmakta, hasta en kısa sürüde günlük yaşamına tekrar dönebilmektedir.bel fıtığı hastalarına tavsiyeler:

bel fıtığı ağrılarının nedeninin tam olarak teşhis edilebileceği bir merkeze ve bu konuda uzmanlaşmış bir doktora başvurulmalıdır.bel ağrısının sebebi bel fıtığıysa, bunun ameliyat gerektirip gerektirmediği ortaya konmalıdır.ameliyat gerektirmeyen durumlarda istirahat, ilaç tedavisi ve daha sonra bazı durumlarda fizik tedavi yeterli olmaktadır.ameliyatın lazım olduğu durumlarda; hem nasıl bir ameliyat yapılacağı ve ameliyatın zamanlaması, hem de ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken konular konusunda hastaya yardımcı olunmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder