?

Bel fitiginda nuks olayi

Bel fıtığında nüks olayı

Bel fıtığı hastalarında nüks olayına zaman zaman rastlanır. fakat nüks oranı ameliyat olan ve olmayan hastalarda farklıdır. ameliyat gerekmeyen ve konservatif tedaviyle iyileşen hastalarda bel fıtığı basitçe nüksedebilir. kesinlikle ağır bir yük kaldırmak da gerekmez. zaman zaman öksürmekle bile hastalık ortaya çıkabilir.
ameliyat olan hastalarda bel fıtığının aynı yerden nüksetmesi çeşitli disk de fıtıklaşabilir. çünkü belde bulunmakta olan fıtıklaşmış bir disk boşaltıldığı vakit geride daha dört adet sağlam disk kalmakta ve görevlerini sürdürmektedirler. bunların vakit geçtikçe dejenere olması ve yeni bel fıtığının ortaya çıkması klinikte rastlanabilecek sıradan olaylardandır.
nüks şüphesiyle gelen vakaların değerlendirilmesi çok mühimdir. çünkü atılacak her yanlış adım bir başka adımı davet eder. onun için iyice araştırdıktan ve düşündükten sonra karar vermek gerekmektedir.
hastada nüks bel fıtığı düşünülüyorsa kontrast madde verilerek yapılan manyetik rezonans tetkiki ve ayırıcı teşhis için özel tarzda istenen düz röntgen filmleri değerlidir.
kişi sağlıklı iken egzersiz yapar ve aşağıda belirteceğimiz öğütlerimize harfiyen riayet ederse, bel fıtığına yakalanma ve bu hastalığın nüksetme riski en aza indirilmiş olur.

kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder