?

Bel icin egzersizler

Bel için egzersizler

Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için lazım spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat sebep olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir. yüzlerce egzersiz hareketi içinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. hik & acirc; yesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunmakta olan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları yararlıdır. ancak egzersizler yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır:
* egzersizler havası temiz bir ortamda (hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunmakta olan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. yumuşak veya deforme olabilen yataklar üstünde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
* bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalığın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. şik & acirc; yetler geçtikten sonra hekime danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
* egzersizlere başlanınca ilk günden başlayarak çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
* konunun uzmanı olan hekim başka biçimde öneri etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
* ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. sizin için seçtiğimiz dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
* hareketler anında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekmektedir. bu sebeple egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa hekime danışılmalıdır.
* rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
* bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üstünden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra itibaren her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
* bu bilgiler haricinde hastanın kafasında gelişi güzel bir soru oluşursa, uzman hekim hiç tereddüt etmeden derhal aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman doktordan öğrenilmelidir.

sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. bir dizinizi kırınız. o dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.
sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. ellerinizi dizleriniz üstünde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız.

sırt üstü yatarken olası olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

ellerinizi dizlerinizin üstünde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. bu taktirde içinizden 10'a kadar sayınız. bu sırada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. içinizden 1'den 10'a kadar sayınız. daha sonra serbest bırakınız. bu hareketi tekrarlayınız. bu sırada nefesinizi normal biçimde alıp veriniz.

ayakta dik durunuz. ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz.

el ve dizlerinizin üstünde dururken kollarınız dik olsun. önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10'a kadar sayınız. sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10'a kadar sayınız ve gevşeyiniz.

önce diz üstü dik oturunuz. sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. olası olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10'a kadar sayınız. tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder