?

Bel ve bacak agrisinin diger nedenleri

Bel ve bacak ağrısının diğer nedenleri

Bel ve/veya bacak ağrısı bulunmakta olan hastaların en fazla yanıldıkları konulardan birisi de bu şik & acirc; yetlerini derhal bel fıtığına bağlamalarıdır. oysa bel fıtığı bu tip ağrıları yapan pek çok nedenden yalnızca bir tanesidir. fikir vermesi bakımından diğerlerine de kısaca değineceğiz.

travma, bel ve/veya bacak ağrısına yol açan önemli sebeplerdendir. travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeyel dokularda kalabileceği gibi derine, omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar da ilerleyebilir. bunların çoğu zorlanma, burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar veya aşırı egzersize bağlı ağrılar olup şik & acirc; yetler ilaç ve istirahat tedavisi ile genelde bir hafta içerisinde geçer. ancak omur kemiklerinde kırık ve/veya kaymaya yol açan daha ciddi travmaların tedavisi doğal olarak farklıdır.

doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ve omurgadaki biçim bozuklukları da benzer şik & acirc; yetlere yol açabilir. bunların bir kısmı ciltte belirti verirken diğer bir kısmında dışarıdan bakınca gelişi hoş bir anormallik gözlenmez. muayenenin tamamen normal olabildiği bu stil vakalarda teşhis görüntüleme yöntemleriyle konur.

omurgadaki dejeneratif farklılıklar genellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkarken bazı kişilerde meslek ve kalıtımsal yapısı da önemli rol oynar. yaşlanma neticesi disk ve bağlarda meydana gelen aşınma, yırtılma, deformasyon ağrı yapabilir. hastanın şişman olması dezavantajdır. zaman zaman eklemlerin kalınlaşması, kireçlenme ve diskin dejenerasyonu ilerleyerek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır. bu da ciddi şik & acirc; yetlere sebep olabilir.

halkımızın " bel kayması" dediği spondilolistezis yine benzer şik & acirc; yetlere yol açabilir.

sinir dokusunun bizzat kendisini ilgilendiren dejeneratif hastalıklar da gözardı edilmemelidir.

çeşitli romatizmal rahatsızlıklar önemli bir grubu oluşturur. hastanın hik & acirc; yesinin teferruatlı olarak alınması ve lazım tetkiklerin yaptırılması yol göstericidir.

iltihab & icirc; hastalıklar da unutulmamalıdır. beldeki kemiklerin iltihabı sözkonusu olabileceği gibi lezyon disk uzaklığında, zarlarda veya diğer yumuşak dokularda da bulunabilir. zaman zaman omur kemiklerinin tüberkülozunda görüldüğü gibi iltihap hem kemiği hem de yumuşak dokuları tutmuştur. brusella gibi enfeksiyon hastalıkları yine benzer şik & acirc; yetlere yol açabilir. çok nadir olarak bu bölgede mantarlara ve paraziter hastalıklara da rastlanabilir.

damarları ilgilendiren bazı hastalıklarda benzer ağrılar bulunabilir. vücudun en büyük atardamarı olan aortun karın boşluğundaki bölümünün veya aorttan ayrılan diğer damarların balonlaşması, öteki damarlara ilişkin yapı ve biçim bozuklukları buna sebep olabilir.

iç organlara ilişkin rahatsızlıklar da dikkate alınmalıdır. pankreas, karaciğer, safra kesesi, kalp iç zarı, bağırsakların ve böbreklerin iltihabı; mesane, prostat, yumurtalık, rahim ve alt karın boşluğundaki diğer organların hastalıkları; böbrek taşı, ülser ayırıcı teşhiste gözönünde bulundurulmalıdır.ciddi travmalar omur kemiklerinde kırılmalara sebep olabilir. yukarıdaki

şekilde l2 omur kemiğinin gövdesindeki kırık izlenmektedir.bel ve/veya bacak ağrısı dendiğinde insanların en fazla korktuğu hastalıkların başında tümörler gelir. bunların bir kısmı iyi huylu, bir kısmı ise kötü huyludur. tümörler bizzat beldeki kemiklerden ya da yumuşak dokulardan köken alabileceği gibi komşu veya uzak organlardan yayılma yoluyla da gelmiş olabilirler. uzak organlardan yayıldığı düşünülüyorsa meme, prostat ve akciğerler bilhassa araştırılmalıdır. pankreas, böbrek ve düzbağırsak tümörleri de unutulmamalıdır. dolayısıyla bel ve/veya bacak ağrıları ciddiye alınmalı, en küçük şüphede ileri tetkiklere gidilmelidir.

bel bölgesinde karşılaşılan çeşitli kistler de benzer şik & acirc; yetlere yol açabilir.

halkımızın kemik erimesi dediği osteoporoz belirli yaşın üstündeki popülasyonda bel ve sırt ağrısının olabildiğince yaygın bir nedenidir. daha çok bayanları tutan bu hastalık için düz röntgen filmleri ve kemik dansitesi çalışmaları yol göstericidir. omurgayı ciddi biçimde etkileyen diğer bir metabolik hastalık da vücuttaki kalsiyum ve fosfor yetersizliğine bağlı olarak gelişen osteomalazi yani kemik yumuşamasıdır. paget hastalığı da bu gruba girer.

bütün bunların yanısıra kronik radyum zehirlenmesi, kanamalar, sinirlerin iltihabı, lif-kas ağrısı, aıds, omur kemiğinin kendi hastalıkları ve çeşitli jinekolojik hastalıklar gözardı edilmemelidir. siyatik sinirin kalçadan iğne yapılırken veya başka nedenle yaralanması, bası altında kalması, sıkışması, beslenememesi, tümörleri dikkate alınmalıdır. şeker hastalığı, kötü duruş ve oturuş alışkanlığı, şişmanlık, hamilelik ve çeşitli psikolojik bozukluklar da bel veya bacak ağrısı yapabilir.

ayırıcı teşhiste bacak damarlarından kaynaklanan, kalça eklemi ve diğer eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak yayılan, sırt ve boyun bölgesindeki lezyonlardan yansıyan ağrıları ve diğer hastalıkları daima gözönünde bulundurmak gerekmektedir.

ayrıca, çevresindekilerin ilgi ve şefkatini çekmeye çalışan, tazminat veya erken emeklilik gibi dolaylı kazançlar hedefleyen insanların olabileceği de unutulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder