?

Bel ve bacak agrisinin diger nedenleri

Bel ve bacak ağrısının diğer nedenleri

Bel ve/veya bacak ağrısı bulunmakta olan hastaların en fazla yanıldıkları konulardan birisi de bu şik & acirc; yetlerini derhal bel fıtığına bağlamalarıdır. oysa bel fıtığı bu tip ağrıları yapan pek çok nedenden yalnızca bir tanesidir. fikir vermesi bakımından diğerlerine de kısaca değineceğiz.

travma, bel ve/veya bacak ağrısına yol açan önemli sebeplerdendir. travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeyel dokularda kalabileceği gibi derine, omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar da ilerleyebilir. bunların çoğu zorlanma, burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar veya aşırı egzersize bağlı ağrılar olup şik & acirc; yetler ilaç ve istirahat tedavisi ile genelde bir hafta içerisinde geçer. ancak omur kemiklerinde kırık ve/veya kaymaya yol açan daha ciddi travmaların tedavisi doğal olarak farklıdır.

doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ve omurgadaki biçim bozuklukları da benzer şik & acirc; yetlere yol açabilir. bunların bir kısmı ciltte şeker hastalığı, kötü duruş ve oturuş alışkanlığı, şişmanlık, hamilelik ve çeşitli psikolojik bozukluklar da bel veya bacak ağrısı yapabilir.

ayırıcı teşhiste bacak damarlarından kaynaklanan, kalça eklemi ve diğer eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak yayılan, sırt ve boyun bölgesindeki lezyonlardan yansıyan ağrıları ve diğer hastalıkları daima gözönünde bulundurmak gerekmektedir.

ayrıca, çevresindekilerin ilgi ve şefkatini çekmeye çalışan, tazminat veya erken emeklilik gibi dolaylı kazançlar hedefleyen insanların olabileceği de unutulmamalıdır.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder