?

Besin gruplari

Besin grupları

1950" lerde dört esas gıda grubu kavramı geliştirildi. amaç insanlara dengeli, sağlıklı bir rejimin temelini oluşturmak için ideal çeşitleri ve oranları seçmelerine yardımcı olmaktı. bu gruplar şunlardır:

- süt ve süt ürünleri

- et, balık ve kümes hayvanları

- sebze ve meyvalar

- tahıllar (ekmek ve hububat gibi)

kalori tüketimini arttırmak isteyen insanlar için beşinci bir grup da vardır. bu grup yağlar, şekerler ve alkolden oluşur.yiyeceklerinizi bu dört esas gruptan seçerseniz ve öneri edilen günlük oranlarda alırsanız, dengeli, sağlıklı bir rejime ulaşırsınız.

süt ve süt ürünleri

süt grubu her türden süt ürünlerinden oluşur. süt, her tür peynir, yoğurt, dondurma gibi süt ürünleri, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral temin ederler. tereyağ dışındaki süt ürünleri kemiklerin büyümesi ve bakımı için önemli bir besleyici olan kalsiyumun olağanüstü kaynaklarıdırlar. sütte çeşitli miktarlarda tam yağlı (%2), kaymağı alınmış ya da kısmen yağı alınmış (%1) d vitamini vardır, ortalama yetişkin, günde iki bardağa gereksinim duyar, süt aynı zamanda esas kalsiyum kaynaklarından biridir. kadınlar, bilhassa gebe ve emziren kadınlar ve büyümekte olan çocuklar günde iki bardaktan fazlasına ihtiyaç duyarlar. margarin, a vitaminiyle kuvvetlendirilmiştir.etler

et grubu, bütün etleri, kümes hayvanlarını ve balıkları ve bundan başka bazı bitkisel gıdaları içerir, bu grup vücut dokularının oluşumu ve korunmasında önemli olan biyolojik kaliteye sahip prptejn açısından zengindir. bu gruptaki gıdalar pajı vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. her gün en az 120 il & acirc; 180 gram et ya da dengi bir ürün yiyin.meyvalar ve sebzeler

sebzeler ve meyvalar, lazım vitaminlerin, minerallerin ve karbonhidratların yanında lif de temin ederler. elmada ve turunçgillerde, işlenmemiş yulaf ürünlerinde, kuru fasulye, bezelye ve mercimekte bulunmakta olan lifin çoğu çözülebilir liftir. çözülebilir lif, sindirim sisteminizden geçerken suyu emerek ve daha büyük ve yumuşak dışkılar üreterek bir sünger görevi görür. çözülmeyen lif, vücudunuzdan hızlıca geçer ve dışkılama gibi vücut fonksiyonlarında düzeni korur. çözülmeyen lif işlenmemiş buğday ürünlerinde ve pekçok sebzede bulunur.son zamanlarda, çözülebilir lif nefes kokusu riskini azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder