?

Besinlerin beyin islevleri ustundeki etkileri

Besinlerin beyin işlevleri üstündeki etkileri

Beynimiz vücudumuzun ufak bir bölümünü oluştursa da, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde yirmisini harcar. belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırır, daha verimli yapar, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi temin eder. ancak bu besinleri ilaç gibi yalnızca belirli zamanlarda almamalı, yaşamımızın bir parçası durumuna getirmeliyiz.

bellek

havuç: hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. bir şey ezberlerken bir küçük tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

ananas: tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin gereksinimi olan bir meyvedir. örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla oranda c vitaminine gereksinim vardır. bundan başka önemli bir eser durumunda element olan mangan içerir.

avokado: kısa süreli bellek içindir (örneğin alışveriş listesini yaparken). fazla oranda yağ asidi içerir. yarım avokado yeterlidir.

ısırgan otu: hafızayı kuvvetlendiren besinlerdendir. bilhassa sınavlara hazırlanan çocukların çayına ilave edilmesi veya direkt ısırgan çayı içirilmesi yerinde olur.

kabak: hafıza için eşsiz bir besindir. yemeklerle sıkça tüketilmesi son derece yararlıdır.

mutluluk

kırmızı biber: ne kadar acı olursa o kadar iyidir. aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu endorphinin salgılanmasını hareketlendirir. en iyisi çiğ yenmeli.

çilek: stresi giderir. lifli maddesi mutluluk verir. dozu en az 150 gram.

muz: sırrı serotonin. bu maddeye beynimizin mutlu olması için gereksinimi vardır.

öğrenme

lahana: sinirliliği giderir (tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için). daha stressiz öğrenilir (örneğin sınav öncesi).

limon: c vitamininden dolayı canlandırır, algılama kabiliyetini artırır. dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu için.

yaban mersini: uzun süreli bir öğrenmede uygun bir meyvedir. beynin kanla daha iyi beslenmesini temin eder.

dikkat verme

soğan: aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı. kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

ceviz, fındık, fıstık: konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

yaratıcılık

zencefil: içerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini temin eder. kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

kimyon: insanın aklına birden bir fikir getirtir. içerdiği uçucu yağlar tüm sinir sistemini uyarır, ancak yaratıcı düşünce şartıyla. aniden bir fikre, bir buluşa gereksinimi olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).

strese karşı

gerginsek ne yaparız ? bir fincan kahve veya bir kola içeriz. bu da yetmezse çikolata ve hamburger yeriz. böylece daha fazla strese gireriz. besleyici maddelerin eksikliği, çok oranda kafein ve şeker sinirleri iyice bozar dahası vücudun savunma sistemini, direncini zayıflatır. doğru bir beslenme stresli zamanların üstesinden gelmemizde bize yardımcı olacaktır. bunun için de yanlış alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekecektir.

kahveyi azaltın

sabahları bir iki fincan kahve uyku sersemliğinizi gidermede yardımcı olur. fazlası ise yalnızca kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa yol açmakla kalmayıp duyarlı insanlarda korkuya ve endişeye de sebep olur.

çikolata yerine meyve yiyin. arada bir yenen çikolataya bir diyeceğimiz yok. fakat fazla oranda şeker kan şekerini altüst eder. şeker miktarı önce çoğalır, sonra derhal düşer. netice olarak bağışıklık sistemini zayıflatır. fakat günde bir çok defa yenen birkaç lokmalık bir şey enerjiyi aynı kademede tutar.

alkolün negatif tesiri. çok fazla alkol acısını ertesi sabah yalnızca baş ağrısı ile değil, unutkan ve dikkatsiz olmakla çıkarır.

anksiyete besinleri

önemli anti-stres maddeleri mineral olarak kalsiyum (süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde) ve magnezyumdur (kepek, çavdar, baklagiller, bal kabağı ve ayçiçeği çekirdeği). b vitaminleri grubu aynı zamanda sinir vitaminleri olarak adlandırılır. b vitaminleri ette, balıkta, kepek çavdar ürünlerinde ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. şunu da aklınızdan çıkarmamalısınız; stres vitaminlere ve minerallere olan gereksinimi arttırır. bunun stratejisi şudur: bol oranda antioksidan vitaminler, yani c, e, beta-karotin vitaminleri ve selenyum. pratik olarak bunun anlamı: günde beş kere küçük porsiyonlar durumunda meyve veya sebze, her gün zeytinyağı soslu salata ve yulaf ezmesi veya kepek ya da çavdar ekmeği yemektir. selenyum kepek ve çavdarın dışında balıkta da bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder