?

Beslenme hatalari

Beslenme hataları

1. ev yemekleri artıkları verilmesi:insan ve köpek sindirim sistemi ,sindirim karakteri, bağırsakların uzunluğu gibi bir çok açıdan farklılık gösterir. bu sebeplerden insan beslenmesinde kullanılan gıdalar köpek ve kediler için ideal olmayıp,bazıları tehlikelidir. örneğin patlıcan nikotin içerir,çok kullanılan havuç ise ağır lifli yapısı ile emilimi olmayıp,sindirim sistemini aşırı yorar,ekmek ise mayalı yapısı ile mide de gastrit ,bulantı,aşırı gaz ve sonunda kusmalara yol açabilir. kuşlara kuş yemi,balıklara balık yemi yediriyoruz. köpeklere neden ev artıkları veriyoruz ?

neden onları tehlikeli sonuçlara (mide-barsak hastalıkları,karaciğer ve böbrek dejenerasyonları,iskelet sisteminde bozukluklara bağlı yürüme hataları,aşırı ve durdurulamayan tüy dökülmeleri,huysuzluk,saldırganlık ve bir çok daha başka sağlık sorunları. )götürecek bu gıdaları kullanıyoruz ?bu soru ciddi şekilde sorulmalıdır.

2. her türlü kemik verilmesi! (çok tehlikeli):günümüzde kemiğin çok masum bir yiyecek olmadığı bilinmektedir. yapılan araştırmalar kemiğin ani barsak yırtılmaları neticesi köpek ve kedileri ölüme götürebildiğini kanıtlamıştır. zaten besleyici özelliği olmayan kemik bağırsaklarda hiç bir biçimde sindirilememekte ve bütün sindirim sisteminden olduğu gibi geçerken çeşitli sıyrık, yırtıklara yol açabilmektedir. bunun neticesi iç kanama ve ölümdür. meslek yaşamım boyunca bu tipte bir çok olaya şahit olduğumu da belirtmeliyim.3. sakatat (akciğer,işkembe vs) verilmesi:insanlarda hastalık oluşturan mikrop ve parazitlerin bir kısmı hayvanlardan bulaşır. bunlar büyükbaş hayvanların iç organlarında yaşar ve bunları yiyen köpekler aracılığı ile insanlara bulaşır. işte akciğer ile verem başta olmak üzere kist hyadatit, parazit yumurtaları köpek ve kedilere onlardan da insanlara bulaşır. hiç bir besleyici özelliği bulunmayan akciğerin (beyaz ciğer) köpek ve kedilere verilmesi toplum sağlığı açısından son derece tehlikelidir. dünyada hayvan artıklarının köpek ve kedilere yedirilmesi yasaklanmıştır.4. şekerli, baharatlı gıdalar

5. şarküteri tipi insan yiyecekleri (sucuk,sosis vs. )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder