?

Beslenme piramidi

Beslenme piramidi

10 yıl önceki beslenme yazılımı abd' lileri şişmanlatınca, sağlıklı beslenme piramidi de değişti. amerikan newsweek dergisi, sağlıklı yeni rejimi son sayısında kapak yaptı.

1992' de hükümet, amerikan halkını yağ tüketimi konusunda uyardı. ancak bu uyarı karbonhidratların zararsız olduğu biçiminde yorumlandı. hazırlanan yeni beslenme piramidinde, kırmızı et ve beyaz undan uzaklaşılması, bitkisel yağlara ağırlık verilmesi önerildi.

amerikan newsweek dergisi " mükemmel diyet" başlıklı kapak konusunda, 10 yıl önceki beslenme yazılımının, abd' lileri daha kilolu ve hasta yaptığını belirterek, yeni bir sağlıklı beslenme piramidi çıkardı.

dergide, abd' lilerin, hükümetin 1992' de yağlardan uzak durur uyarısını, karbonhidratların zararsız olduğu biçiminde algıladığı belirtilerek, kırmızı et ve beyaz unun seyrek, bitkisel yağların ve tahılların daha çok tüketilmesi önerildi.

yeni rejimin ömür boyu sağlık için düzenlendiği belirtildi.

. kepekli gıdaları ve bitkisel yağları bütün yemeklerde tüketin.

. bol bol sebze tüketip, günde 2-3 kez meyve yiyin.

. alkolü çok tüketmeyin. günde 1-3 kez fındık ve ceviz yiyin.

. günde 1-2 kere balık, tavuk, yumurta yiyin.

. multi vitamin kullanın.

. günde 1-2 kez süt ve süt ürünleri tüketin.

. kırmızı et, margarin, beyaz ekmek, pilav, makarna ve tatlıları kontrollü tüketin.

egzersiz şart

egzersizin uzun vadeli sağlık olduğuna değinen amerikan newsweek dergisi herkesi etkin olmaya çağırarak etkin olmak için en azından günde yarım saat yürüyüşün koşul olduğunu belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder