?

Beslenme ve kanserden korunma

Beslenme ve kanserden korunma

Diyetin ve beslenmenin kanserin gelişiminde oynadığı rolü değerlendirmek ve açıklığa kavuşturmak için pekçok araştırma yapılıyor. hiçbir dolaysız neden-sonuç ilişkisi kanıtlanmadıysa da, istatistikler bazı gıdaların bazı kanser tiplerinin riskini arttırabildiğini ya da azaltabildiğini göstermektedir. amerikan kanser derneği ve ulusal kanser enstitüsü, insanlarda bazı kanser çeşitlerinin gelişme riskinin azaltılmasına yardımcı olmak için rejim kuralları hazırladı. genel olarak sağlıklı bir rejim için genel öneriler içermektedirler:

-normal bir vücut ağırlığını koruyun. başta mide kanseri sıklığı, bu gıdaları çok oranda yiyenlerde daha yüksektir.

ızgara ya da tütsüleme gibi bazı pişirme yöntemleri kansere yol açabilen maddeler üretebilir dolayısıyla bu yöntemleri az kullanmak gerekmektedir.

yemek pişirirken kullandığınız tuz miktarını, yarım kilo ette dörtte bir çay kaşığı tuz, pişirilmiş sebze ya da tahıl porsiyonu başına sekizde bir çay kaşığı tuzla sınırlayın. jambon, soya sosu ya da turşu gibi aşırı tuzlu gıdaları al-mayın ya da seyrek olarak ve az oranlarda yiyin.

-alkol kullanıyorsanız, az kullanın. uzun süreler boyunca çok oranda alkol içmek, karaciğer kanseri riskini arttırır. alkol tüketimi sigarayla ya da tütün çiğnemeyle birleştiğinde, ağız, gırtlak, boğaz ve yemek borusu kanseri riskini arttırır. günde iki ya da daha az bardak öneri edilir.

bu makuldür. günlük diyetinizi çok az değiştirerek bu tavsiyeleri uygulama yapabilirsiniz. ancak, bu tedbirlerin kanserden koruma sağlayabileceği kesin değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder