?

Beslenmede yaglar ve sekerlerin yeri

Beslenmede yağlar ve şekerlerin yeri

Beslenmede amaç, bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel etkinliği ve içerisinde bulunduğu fizyolojik duruma göre ihtiyacı olan enerji ve besin unsurlarını yeterli ve dengeli oranlarda almasıdır. et, süt, tahıl, sebze ve meyve grubunda yer alan besinler vücudun gereksinim duyduğu 50'ye yakın besin öğesini içerirken, yağların ve şekerlerin protein, vitamin ve mineral gibi besleyici değeri yoktur. o nedenle yağlar ve şekerler sporcu, asker, işçi gibi enerji harcaması fazla olanlara ve kilo almak isteyenlere tavsiye edilmektedir. yemekler zaten yağ ile pişirilmektedir. et, süt, yoğurt, peynir, yumurta ve yağlı tohumların içinde de yağ bulunmaktadır. burada dikkat edilmesi gereken nokta; kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınmak, ekmeğe yağ sürmemek, zeytinyağı bile olsa aşırı oranda kullanmamaktır. şeker açısından durumu değerlendirirsek; bazı şekerler besinlerde doğal olarak bulunurlar (meyvelerde fruktoz, sütte laktoz, tahıllarda nişasta gibi). bazıları ise sonradan ilave edilirler. kaynağı ne olursa olsun, vücut gerçekte bu farkı anlamaz. vücut, kan şekerinin tamamını aynı anda enerjiye çeviremez. kan şekeri seviyesi normalin üstüne çıktığında; insülin bu fazla şekerin depolanması için karaciğer, kas ve diğer hücreleri uyarır. glikozun bir kısmı, kas ve karaciğerde glikojen biçiminde depolanır. ihtiyacından fazla enerji tüketimi halinde vücut, bir kısım glikozu vücut yağına çevirir. o halde tatlılardan bir miktar uzak durmakta fayda vardır. tatlıların tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek, lokma ve tulumba gibi ağır tatlılar yerine; sütlü ve meyveli tatlıları seçmek daha sağlıklı olacaktır.

öte yandan hızla ve derhal kana karışan, saflaştırılmış ve rafine şeker içeren besinler kan şekerinde ani bir dalgalanmaya sebep olurlar. diyabetliler başta olmak üzere, şeker tadından vazgeçemeyen, iştahını baskılayamayan ve formuna önem veren bireyler ve aileleri için alternatif olarak yapay tatlandırıcıların kullanılması daha ideal görülmektedir. içeceklerde ve tatlıların içinde güvenle ve rahatlıkla kullanılabilecek olan bu yapay tatlandırıcıların enerji değeri yok veya göz ardı edilecek kadar düşüktür. kan şekeri üstünde de negatif etki yaratmamaları nedeniyle saflaştırılmış ve rafine şeker yerine tercih edilmeleri daha sağlıklı olacaktır.

örnek olarak; her gün 2 şekerli olarak içilen 3 adet çay 72 kkal. enerji vermektedir. göz ardı edilecek kadar az görünen bu enerji kişiye senede 3. 5 kg ağırlık kazandırmaktadır. ağırlık çok değişken bir kavramdır, gün içinde bile baskülde 1 - 2 kg farklılıkla karşılaşılmaktadır. ancak 10 sene süresince bu şekilde içilen çay 35 kg olarak geri dönmektedir. işte size obezite ve beraberinde 40'ı aşkın hastalık için çıkartılan bir davetiye. oysa o çayların içine yapay tatlandırıcı atıldığı durumlarda böylesi bir problem ortaya çıkmamaktadır. dolayısıyla aşırı şeker ve yağ tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder