?

Bilinc kaybi

Bilinç kaybı

Bilinç kaybı yalnızca koma durumu için geçerli bir tanımlama değildir; aynı zamanda kişinin uykulu, dikkatinin dağınık ve varlığınıza tepki veremediği durumlar için de söz konusudur. beyin travması (kaza veya darbe sonucu), kan kaybı, oksijensiz kalma (boğulma), metabolik bir hastalık (diabet) veya ilaç nedeniyle zehirlenmeler neticesi oluşabilir. öncelikle en yakın acil sağlık kuruluşunu arayın sonra ilkyardıma başlayın.

not: şayet omurilik zedelenmesinden şüpheleniyorsanız ve hasta kusmuyorsa yerinden kımıldatmayın. omurilik zedelenmesi söz konusu değilse omurgayı esnetmeden, hastanın başını ve vücudunu eş zamanlı olarak yana çevirebilirsiniz; ancak baş ve vücudun birbirleriyle olan konumlarını bozmayın.

bir insanın bilinci yerinde değilse normal refleksler ve kasların gevşekliği kaybolur. dolayısıyla olabilecek en büyük tehlike dilin boğazı tıkaması veya ağızdaki yabancı cismin nefes borusunu tıkamasıdır. nefes borusunu açıp solunumu sağlamış olsanız da hiçbir zaman baygın birisini yalnız ve müdahalesiz bırakmayın. komaya giren bir insanın nefesi kesilebilir, netice olarak da kalbi durur.

uyarı: ilkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. hasta veya yaralı en kısa sürede tıbbi bakım görebileceği bir merkeze ambulansla nakledilmelidir.

ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder