?

Bir alkoligin ozellikleri

Bir alkoliğin özellikleri

Şunu unutmamak gerekmektedir ki, alkolizm davranışsal bir bozukluktur ve devamlı ve artan oranlarda alınan alkole bağlı problemlerin gelişmesi anlamına gelir.

bir alkolik, bütün kötü neticelerine karşın devamlı alkol içmeye devam eder ve bir müddet sonra alkol alımını sınırlayamaz bir hale gelir.

alkolikler genellikle, alkol içen kişilerle arkadaşlık eder, hatta eşlerini bile onların arasından seçebilir.

alkolik bir insan, içmek için her zaman bir sebep bulur. bu mutluluk, mutsuzluk, gerginlik, üzüntü, neşesizlik olabilir. bundan başka, içmek için her zaman fırsat yaratırlar, maç, av, parti, doğum günü, düğün, sünnet vb.

alkolizmin ilerledikçe, alkolik kişilerin problemleri da artmaktadır. örneğin, yalnız içmeye başlarlar, çevrelerinden saklayarak gizli içerler, şişeleri saklarlar. tüm bu davranışların nedeni alkolik olduklarını çevrelerinden saklama arzusu duymalarıdır.

gittikçe artan bir suçluluk duygusu geliştiririler, bu suçluluk duygusu, pişmanlıkla birleşir ve bu duyguları bastırmak için daha çok içmeye başlarlar. hatta sabah kalkar kalmaz içmeye başlarlar.

alkolizm bir kısır döngüye dönüşür. suçluluğa ve alkolün yaptığı tahribata bağlı olarak kişide anksiyete ve depresyon başlar ve bu sebeple kişi daha çok alkol tüketir. alkol tüketimi arttıkça depresyon derinleşir, kişi uyuyamamaya ya da sızmaya başlar, geceleri uyanır, depresif bir duygu durumu içerisine girer, kendisini devamlı huzursuz ve sıkıntılı hisseder, panik nöbetleri geçirir, göğüs ağrısı, çarpıntı ve nefes almada güçlük çeker.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder