?

Bitkilerden gelen saglik

Bitkilerden gelen sağlık

Gündelik yaşantımız sırasında bize sıkıntı veren küçük tefek sorunların çoğunun basit bitkisel çözümleri var. doğanın bizlere sunduğu yardım ve çareler limitsiz...

uyku sorunlarıpasiflora veya çarkıfelek olarak bilinen bitki çok tatlı bir sakinleştirici olup akşam huzursuzluğunu giderir. polenle birlikte alındığında etkisi çoğalır. bundan başka bu bitkide lazım mineral ve vitaminler de bulunur.papatyanın vücut üstünde sakinleştirici etkisi olduğu için uykunun daha rahat ve iyileştirici olmasını temin eder. asabiyet veya stres nedeniyle meydana gelen baş ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.lavantanın içeriğinde terpenik alkol ve asit fenol miktarları yüksek bir öz yağı bulunur. spazm çözücü ve sakinleştirici etkileri nedeniyle çok kıymetli bir bitkidir.stres & sıkıntııhlamurun sinir yatıştırıcı etkisinin yanısıra spazm çözücü etkisi de olduğundan uykusuzluğa olduğu kadar hipertansiyon için de önerilir. içerisine katılan birkaç karanfil ile hazırlanacak ıhlamurun uyku kalitesini artıracağı da kesindir.mine çiçeğine karakteristik kokusunu veren limonsu ve zengin bir öz yağı vardır. ağrılara iyi geldiği gibi spazm çözücü ve sakinleştiricidir. sakinleştirici etkisi uykuya geçişi de kolaylaştırır.akdiken kalp ritmini düzenler ve çarpıntıları azaltır. bilhassa sebepsiz ağlama isteği gibi duygusal hassasiyetlerde ve yoğun basınç durumlarında önerilir.

yorgunluk & bitkinlikginseng aklı ve fiziği canlandıran yani bir tür zihinsel ve fiziksel "tonik" görevi yapan b ve c vitaminleri ve amino asitler içerir. uykusuzluk yaratabileceği için sabahları tüketilmesi önerilir.yeşil, çiğ kahve kafein ve kafestrol içerir. kafeinin organizmada uyarıcı etkileri vardır: fiziksel dayanıklılığı artırır, uzun yolculuk sonralarında yaşanan bitkinliğin atlatılarak vücudun saat farklarına alışmasına yardımcı olur.kafein içeren bir diğer bitki olan guarana, bilhassa fiziksel eforlardan sonra yoğunlaşan yorgunluğun atlatılmasında etkilidir. bu bitki bundan başka bazı rejimlerde de kullanılır.

kilo artışlarıfucus genellikle zayıflama kürleri sırasında kullanılır çünkü öğün öncelerinde alındığı vakit tokluk hissi verir. iyot barındıran içeriği nedeniyle yağlar üstünde de etkileri vardır.kiraz ve bilhassa sapları potasyum tuzları ve "flavonoid" denen bir madde içerdikleri için idrar söktürücü ve temizleyici etkilere sahiptir. vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasını temin ederler. idrar yolu rahatsızlıklarında da dolayısıyla önerilirler.yeşil çay esasında kahveden daha kolay sindirilebilen ve daha hafif olan bir uyarıcıdır. yağlar üstünde de enteresan etkileri vardır: yağların birikmesini ve emilen kalorilerin miktarını azaltır.

sindirim sorunlarıturp kökü kendisine olağandışı kokusunu ve hafif acılığını veren glükosit açısından zengindir. sindirim üstünde etkisi çok mühimdir çünkü safra kesesi ve karaciğeri uyararak temizlenmelerini temin eder.nane mide ve bağırsağın yorgunluğuyla savaşır, yemeklerin fermantasyonunu engeller ve safra kesesini uyarır. kusma, şişkinlik gibi sindirim problemlerine karşı birebir çözümdür. ancak uykusuzluk sorunu yapabileceğinden akşam saatlerinde öneri edilmez.karahindiba kökü bilhassa içerikleri sayesinde kazandığı idrar söktürücü etkileri nedeniyle kullanılır. iyi bir sindirim için de önerilir çünkü karaciğer tembelliğine mani olur ve safra kesesini çalıştırır.

dolaşım sorunlarıkaradutun kendisi olduğu kadar yaprakları da dolaşım düzenleyici olarak kullanılır. bundan başka damar ve kılcal damarları kuvvetlendirici etkisiyle birlikte damarlardaki baskısı düzenleyici etkisi de vardır.3000 yıldır üretilen kırmızı üzüm a,pp,b1,b5,b6 ve c vitamini olarak zengindir. damar ve kılcal damarları besler, korur ve canlandırır. kırmızı üzüm bundan başka sıkılaştırıcı, idrar söktürücü ve serinleticidir.17. yüzyıldan beri bilinen alıç gerçek bir kalp dostudur. bundan başka, canlandırdığı kalbe kan pompalanmasını da kolaylaştırır. bundan başka sıkıntıyı giderici ve uykuyu düzenleyici etkisi de vardır.

solunum sorunlarıokaliptüs antiseptik etkileri olan bir öz yağı içerir. grip ve ses kısıklıklarında mükemmeller yaratabilir. boğaz ağrısına iyi geldiği gibi buğu yoluyla alındığında bronşlardaki salgıları yumuşatarak rahatlama temin eder.çam fıstıkları da okaliptüs gibi solunum yolları için dezenfektan etkiler taşır. boğazı temizlerken rahatlatır, bronşları temizler ve balgam söktürme etkisi de vardır.spazm çözücü, antiseptik ve idrar söktürücü tesirlerinin yanı sıra kekik boğaz ağrılarına da iyi gelir. kurutularak ufalanmış kekik yapraklarının solunum yollarında rahatlatıcı etkisinin dışında küçük çaplı burun kanamalarını da durdurduğu bilinir.

seksüalite cinsel sorunlaradaçayının içeriğinde bulunmakta olan bazı doğal maddeler seksüel iştahı uyarır. bunun dışında menopoz süresince yaşanabilecek depresyon hallerinde de işe yarar.zencefil nöro-hormonal sistemi uyarır ve üretkenlik üstünde olumlu etkileri vardır. bu bitki erkeklerde sperm üretimini artırır ve hareketlerinin artmasını temin eder.ginko biloba yaprağı beyindeki kan dolaşımını düzelterek cinsel isteği artırır, hafızayı keskinleştirir, kişinin reaksiyonlarını hızlandırır ve moralini düzeltir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder