?

Bitkisel tedaviye on yargili yaklasim

Bitkisel tedaviye ön yargılı yaklaşım

Michael murray, abd' de bir n. d. yani naturapatik tıp hekimi. diğer adıyla doğal ilaçlar, bitkisel tıp uzmanı. seattle' daki bastyr üniversitesi' nde bu alanda eğitim almış, aynı üniversitede mütevelli heyeti üyesi ve öğretim görevlisi. amerika' da naturapatik tıp hekimi unvanıyla teşhis ve tedavi yapma hakkına sahip. son 25 yılda tıp dergilerinden 60 bin araştırma makalesi toplamış

bunlardan da faydalanıp 20' nin üstünde kitap yazdı. joseph pizzorno ile birlikte hazırladığı doğal tıp ansiklopedisi günümüze kadar beş dile çevrildi, bir milyona yakın sattı. murray' in kitabı gelecek hafta türkçe yayımlanacak. türkiye' ye sağlık profesyonellerine yönelik seminer vermek için gelen murray " doğal ürünler konusunda ortalıkta çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor" diyor.

bitkisel tıp son yıllarda çok gözde, nasıl bu kadar popüler oldu ?

- 20 yılda bitkisel ilaçların kalitesinde büyük gelişme oldu. tedavide iyi neticeler alındıkça popülerleşiyor. bitkisel ürünler, ilaçlar gibi etkili dozda kullanıldığında etkili oluyor. yeni ürünlerle etkili dozu ayarlamak daha kolay. esasında naturapatik doktorluk abd' de 100 yıldır bilimsel olarak uygulanıyor. pekçok alanı var: ilaçlar, besin destekleri, bitkisel ürünler. bundan başka homeopati, akupunktur, fiziksel tedavi...

bitkisel ilaçların aktivitesi çok tartışılıyor. örneğin türkiye' de sağlık bakanlığı, hafıza güçlendirmede kullanılan gingko biloba' yı ödeme kapsamı dışına çıkardı. araştırmalara göre, işe yaramıyormuş.

- size bir örnek vereceğim. saw palmetto, bir çeşit palmiye ağacıdır. meyvesi, prostat genişlemesini tedavi etmek için kullanılmaktadır. hafif veya orta kademede prostat genişlemesi olan erkeklerin yüzde 80-90' ında etkili. ama prostat çok genişse fazla tesiri yok. gingko biloba özü, hafiften orta şiddete kadar hafıza zayıflamasında çok işe yarıyor. alzheimer veya ağır zihinsel hastalıklarda çok etkili değil. hasar çok ağırsa işe yaramıyor. bitkisel ürünler ile ilgili yanlış bilgiler var. pekçok ekonomik güç, insanları korkutup güvenli, etkili bitkisel ilaç kullanmalarını engellemeye çalışıyor. örneğin sarı kantaron özü depresyona karşı olabildiğince etkili. büyük ilaç şirketleri adeta tesirini çürütecek araştırmaları finanse etti. ürünün satışları düştü. son araştırma, hafif-orta şiddet arasındaki depresyonlarda bir çok kimyasal antidepresandan daha etkili olduğunu kanıtlıyor. firmaların bilgilendirdiği pekçok hekim, bitkisel ürünlere önyargılı yaklaşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder