?

Blastokist transferi

Blastokist transferi

Tüp bebek tedavisinde önemli bir yere sahip olan blastokist transferi kısaca laboratuvar ortamında oluşturulan embriyonun 5. veya 6. gelişim gününde kadına transfer edilmesidir. blastokist transferin, daha kaliteli embriyo transferine imkan sağlaması ve çoğul hamilelik riskini azaltması gibi pek çok faydası var.

tüp bebek uygulamalarının başladığı ilk yıllarda laboratuvar ortamında gelişen embriyolar döllenmenin 48. saatinde anne adayına transfer edilirdi. o yıllarda embriyo kültür ortamı olarak kullanılan basit tuz solüsyonlarının döllenmiş yumurtayı ne kadar canlı tutabileceği şüpheliydi. araştırmalar ilerledikçe hamileliği yüksek miktarda etkileyen embriyoların morfolojik kalitesi ve gelişim hızı daha iyi gözlenebilir hale geldi. bu gelişimin sonucunda pek çok tüp bebek merkezi embriyo transferini 48 saatten 72 saate çekti ve daha yüksek hamilelik miktarları elde edilmeye başlandı.

son dönemlerde ise geliştirilmiş medium (embriyonun geliştiği ortam) sistemleri kullanılarak embriyo canlılığı laboratuvar ortamında daha da uzatıldı. buna bağlı olarak daha yüksek hamilelik ve implantasyon miktarlarının elde edildiği 5. ya da 6. gün transferleri yaygınlaşmaya başladı. buna blastokist transferi adı verilir. blastokist, embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulaştığı bu en yeni aşamadır.

merkezimizde 10 seneden fazladır uygulanan bu işlemle belirli durumlarda daha fazla hamilelik miktarları oluştuğu gözlendi.

blastokist transferinin avantajları nelerdir:

gelişim potansiyeli ve rahme uyumu daha iyi olan embriyoların seçilebilmesi. buna bağlı olarak tekrarlayan hamilelik başarısızlıklarında daha iyi neticeler elde etme şansı.

canlılığı yüksek olan daha az sayıda embriyo transfer ederek çoğul hamilelik olasılığını azaltması

embriyo gelişimini daha iyi gözleyebilme

embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları dönemde yani blastokist aşamasında dondurabilme

embriyo canlılığının incelenebileceği metodlara fırsat tanıması

günümüzde başarıyı arttırabilmek için blastokistin farklı özellikleri dikkate alınır. bunlardan en mühimi 2. ve 3. gün embriyolarında olduğu gibi blastokistin kalitesi ve gelişim potansiyeli. hastaya en iyi kalitede ve gelişimin en ileri aşamasındaki blastokisti transfer etmek hamilelik oranını anlamlı ölçüde arttırır.

ayrıca merkezimizde de uygulanan yöntemle blastokistin dış kabuğu özel yöntemler ile soyulduktan sonra transfer yapılarak daha iyi neticeler alınması sağlanabiliyor. blastokistin rahime tutunabilmesi için bu dış kabuğundan sıyrılması gerekmektedir. daha önceden blastokist transferi yapılmış ancak hamilelik elde edilememiş kişilerde bu kılıfın kırılamamış olma ihtimali var.

blastokist transferinde başarıyı arttırıcı yöntemler halen tüm dünyada yoğun bir biçimde araştırılan hususların başında gelir. genel olarak günümüzde blastokist safhasında yapılan transferin hamilelik şansını artırmadığı görüşü kabul görür. ancak embriyo başına tutunma oranını artırdığından, daha az sayıda embriyo transferine imkan sağladığı, bundan dolayı çoğul hamilelik riskini azalttığı bilinir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder