?

Bobrek hastaliklari

Böbrek hastalıkları

Genel bilgiler

idrar yollarında meydana gelen taşlar çoğunlukla böbrekte oluşuyor. ancak idrar yollarında veya idrar kesesinde de taş görülebiliyor. taşın yol açtığı en önemli problem idrar kanallarının tıkanması. böbreklerde ve idrar kanallarında tıkanıklık yaratan taşlar böbreklerin şişmesine ve görevlerini yeterince yerine getirememesine yol açıyor. bunun yanı sıra, şiddetli ağrı, idrarda kanama ve iltihaba sebep olabiliyor.

idrar yolu taşları genellikle böbrekte görülse de idrar kanallarında ve idrar kesesinde de olabiliyor. idrar kanallarına giren taşlar ya böbrekten ya da idrar kesesinden kaynaklanıyor. kanala düşen taşın idrar yolu tıkanıklığı yapma riski çok yüksek olduğu için en kısa sürede müdahale edilmesi gerekiyor.

böbrek taşları çok farklı biçimlerde olabiliyor. bazıları nohuta benzerken bazıları da yıldız biçiminde olabiliyor. büyük ve geyik boynuzuna benzeyen taşlara " staghorn taş " deniliyor ve tedavisi en zor olan taşlar arasında sayılıyor.

taşların çoğu kalsiyum, oksalat, fosfat ve amonyak içeriyor. taşın oluşum sebebi tam olarak bilinmiyor. genetik faktörler ve rejimin önemli rolü olduğu düşünülüyor.

taş hastalığının kesin teşhisi nöroloji ve kardiyoloji uzmanlarının bulunduğu bir grup hekim veriyor. beyin ölümü olduğuna karar verildiğinde böbrek nakil için uygunsa kişinin yakınlarından organ bağışı için onay isteniyor. aile, organ bağışında bulunursa en ideal alıcıya organ hemen naklediliyor.

kadavra böbrek naklinden sonra uygulanan tedavi ve bakım, canlı böbrek nakillerinden sonraki ile aynı. hastaların ömür boyu bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanması gerekiyor.

kadavradan alınan böbreklerin yaşam müddeti, canlıdan alınan böbreklerinkine göre daha kısa. canlı nakillerde ortalama böbrek yaşam müddeti 15 senenin üzerindeyken, kadavra böbreklerde bu müddet ortalama 10 yıl. kadavra nakillerde, verici ile alıcının kan grubunun uyması yeterli. yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde, doku uyumu artık böbrek yaşam süresini önemli ölçüde etkilemiyor. yani hiç doku uyumu olmayan bir böbreğin yaşam müddeti ile %50 doku uyumu olan böbreğin yaşam şansı benzer miktarlarda.

kaynak: doç. dr. mahmut ferda şenel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder