?

Bobrek taslari

Bobrek taşları

Böbrekler

böbrekler bel kemiğinin iki yanısıra, kaburgaların derhal altında yer alan, yumruk büyüklüğünde, fasulyeye benzeyen bir çift organdır. başlıca fonksiyonları kanın fazla suyunu ve artık maddelerini süzmektir. bu maddeler idrar biçiminde ureter denilen kanallarla böbrekten mesane (sidik torbası) na aktarılır ve buradan da uretra yolu ile dışarıya atılır.

böbrekler aynı zamanda 3 önemli hormonu da üretirler. bunlar kemiklerde kırmızı kan hücrelerinin üretimini harekete geçiren eritropoetin; kan basıncını düzenleyen renin ve sağlıklı kemikleşme için lazım olan d vitaminiböbrek taşı nedir:

henüz tamamen anlaşılamamış bazı sebeplerle normal idrarın içeriğinde bulunmakta olan bilhassa ürik asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşerek böbrek içerisinde taş olarak isimlendirilen yapıları oluştururlar. tıbbi adı nefrolitiazis dir. meydana gelen bu taşlar golf topu kadar büyük olabileceği gibi kum tanesi kadar küçükte olabilirler. düzgün oval, sivri, asimetrik vs. çeşitli biçimlerde olabilirler. çoğu taş sarı-kahverengi renklerdedir. ancak kimyasal bileşimine göre bronz rengi, altuni veya siyah renkli taşlar da olabilir.

bazı taşlar hiç belirti vermeden böbrekte kalabilirler. bazıları ise ureterler, mesane ve uretra boyunca yer değiştirirler ve idrarla dışarı atılabilirler. ufak olan taşlar gelişi güzel bir belirti vermeden veya çok az bir rahatsızlıkla dışarı atılabilirken daha büyük olan taşlar çok şiddetli ağrılara sebep olabilirler. bazende idrar geçişini önleyebilen tehlikeli tıkanıklıklar oluşturabilirler.

görülme sıklığı:

oldukça sık görülen bir hastalıktır. erkeklerin % 10-15 i, bayanların ise ortalama % 5 inde görülür. öncelikle genellikle 20-30 yaşlarında ortaya çıkar. bilhassa erkeklerde bir kez taş oluşmuş erkeklerin 2/3 ünde ortalama 9 yıl içerisinde taş tekrarlamaktadır.

sebepleri:

böbrek taşını oluşturan sebepler kesin olarak bilinmemektedir. bazı araştırmacılar içilen suyun çok fazla sert (kalsiyum sulfat içeriği fazla) veya çok fazla yumuşak (sodyum karbonat içeriği fazla) olmasının etki edebileceğini söylemektedirler. aşırı alkol tüketimi, hipertansiyon riskini de azaltmış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder