?

Bobrek transplantasyonu yapilmis hastalarda diyet

Böbrek transplantasyonu yapılmış hastalarda diyet

Diyetteki kısıtlamalar transplantasyon yapıldıktan sonra diyaliz dönemine oranla çok azalacaktır. ancak, bu dönemde de uyulması lazım kurallar vardır.

yeni takılan böbreğin reddedilmesini önlemek hedefi ile kullanılan ilaçlardan biri olan kortizon iştahı açar, doyma hissin azaltır ve şişmanlık sebebi olabilir. kortizon, bundan başka vücutta su ve tuz tutulmasına yol açar, diğer ilaçlarla birlikte vücutta protein yıkımını artırır ve kan şekerini yükseltir. transplantasyon sonrası dönemde devamlı kortizon kullanıldığı için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gereklidir:

1. iştahı oldukça frenlemelidir. bunun için iştah açacak çok detaylı ve itinalı sofralar hazırlanmamalıdır. yemekten yarım saat önce yeşil salata, salatalık, domates gibi kalorisi az sebzeler yiyerek açlık bastırılmalıdır. yemek ufak tabaklara konulmalı ve ufak lokmalarla, uzun müddet çiğneyerek yenmelidir. yemek sırasında su veya kalorisiz içecekler içilmelidir. tertipli egzersizlerin yapılması ile hem kilo fazlalığı önlenir, hem de alınan ilaçların yol açabileceği adale zayıflığının önüne geçilir.

2. diyetteki gıdalar kilo başına en az 1 ile 1. 5 gr protein içermelidir. geri kalan kalorinin yarısı karbonhidratlardan, diğer yarısı da yağlardan temin edilmelidir.

3. kullanılan ilaçlardan hem kortizon hem de cyclosporin-a, kan kolesterol düzeyini artırabilir. dolayısıyla kolesterolden zengin gıdalar yenmemeli, yemeklerde katı değil, sıvı yağları tercih etmelidir.

4. yemeğin az tuzlu olmasına dikkat edilmelidir. bazı özel durumlarda hekiminiz normal, hatta normalden de tuzlu yemenizi önerebilir.

şişmanlık:

diyaliz dönemine oranla rejimin olabildiğince serbest olmasına ve kortizonun yan etkilerine bağlı olarak transplantasyon sonrasında genellikle kilo almaya eğilim vardır. halbuki, şişmanlık nakledilen böbreğin ve diğer bütün organların yükünü artırır, kan şekerini yükseltir ve tansiyonun kontrolünü daha güçleştirir. dolayısıyla, kilo alımını önlemek amacıyla hem tertipli egzersizler yapmalı, hem de diyette aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmelidir:

a. kızartma ve aşırı yağlı gıdalar az yenilmelidir.

b. seker ve şekerli gıdalar oldukça az alınmalıdır.

c. çerezler ve yemek arası yenen yiyecekler gözden uzak yerlere kaldırılmalı ve yüksek kalorili yiyecekler satın alınmamalıdır.

d. haftalık kilo takipleri yapılmalıdır.

e. açlığı unutmak için tatil günlerinde yeni uğraşılar bulunmalıdır.

f. ideal olan bir egzersiz yazılımı tertipli olarak yapılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder