?

Bos gebelik

Boş gebelik

Halk arasında su hamileliği olarak da isimlendirilen bu taktirde hamilelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşurken bu yapıların içerisinde bir bebek bulunmaz. tanısı ultrasonda embriyo ve kalp atımları görülmesi gereken haftalarda kesenin boş olarak izlenmesiyle konur.

boş hamilelik erken gebelikte konulan bir tanı olduğu için bazı özel durumlara dikkat etmek gerekmektedir. bilhassa adet kanamaları düzensiz olan kişilerde yumurtlama beklenen tarihten daha sonra gerçekleşmiş olabileceğinden bu durum bilhassa dikkate alınmalı.

boş gebelikle çok erken dönemdeki normal bir hamileliği ayırdetmenin en önemli yolu kese içerisinde yolk kesesi adı verilen yapının izlenmesi. yolk kesesi varlığı gebeliğin boş hamilelik olmadığının en önemli belirtisi. diğer yandan kesenin ultrasondaki görüntüsü de bu iki durumun ayrımında yol gösterici olabilir. teorik olarak son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta geçen durumlarda transvajinal ultrasonografi ile fetus görülebilmeli. bunun gerçekleşmediği durumlardaysa boş hamilelik tanısı koymak için aceleci davranmak çok yanlış bir yaklaşım olur. bu gibi bir durum varlığında en azından bir hafta beklenerek durumun gidişatı ile ilgili yeterli bilgi edinilmeli.

erken hamilelik kayıpları, yani düşüklerin derhal hemen yarısından fazlasının nedeni boş gebeliklerdir.

blighted ovumda(boş gebelik) annede yumurtlama olur. bu yumurta babadan gelen spermle birleşir ve döllenir. döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar ve rahim duvarına tutunur. gelişen hücreler hamilelik kesesini oluşturmaya başlar. buraya kadar herşey normal gebelikle aynı. normal olmayan ise bu kesenin içerisinde embriyo olmaması.

boş hamilelik belirtileri

klinik olarak normal bir erken gebelikten hiçbir fark yok. bütün belirtiler aynı. ne bir kanama ne de kramplar bulunur. vakit geçtikçe hafif kahverengi akıntı görülebilir. ancak bu da ayırıcı bir bulgu değil. kişi ultrason kontrolünde hamilelik kesesinin içerisinde embriyonun ve kalp atımlarının olmadığı anlaşılana kadar boş hamilelik olduğunu fark edemez.

boş hamilelik nedenleri

boş hamilelik kromozomal problemlerden kaynaklanan bir durum. bu olayın kalıtsal olduğu anlamına gelmez. yalnızca o hamileliği meydana getiren sperm ve yumurtalarda kalite düşüklüğü ya da anomali söz konusudur. geçmişte düşük yapan bayanların çoğu boş gebelikten haberdar bile değillerdi. halbuki günümüzde uterus içerisinde neler olup bittiğini çok hoş belirten ultrason cihazları ve tecrübeli doktorlar sayesinde bu tür hastalıkları tespit edip düşük gibi tehlike yaratabilecek durumlara karşı tedbir almak olası.

blighted ovum tekrarlama eğiliminde olan bir anomali değil. kromozomal bozukluk olmasına rağmen anne ya da babada genetik bir sorun yoksa kalıtsal özellik göstermez. tamamen normal bir düşük olarak sınıflandırılmalı. bilhassa ilk hamileliği boş hamilelik veya düşükle sonuçlanan anne baba adayları haklı olarak endişe duyarlar. halbuki bir neden aramak için arka arkaya 2 ya da 3 düşük olması lazım.

boş hamilelik tedavisi

blighted ovumun tedavisi gebeliğin kürtajla sonlandırılmasıdır. bunun dışında gelişi hoş bir tedavi alternatifi yok. kürtaj tanı konulduktan sonra olası olan en kısa zamanda yapılmalı.

boş hamilelik nedeniyle kürtaj olmak zorunda kalan anne adaylarında 1 - 2 hafta içerisinde tekrardan yumurtlama olur ve 4 hafta sonunda adet görürler. bu adet kanamasından sonraki siklusdan başlayarak tekrardan hamile kalınmasında hiçbir sakınca yok.

kaynak: dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder