?

Brons ve akcigerlerde anormallik (yenidogan)

Bronş ve akciğerlerde anormallik (yenidoğan)

Anormal bronş ve akciğer hastalığı (bronchopulmonary dysplasia) yüksek konsantrasyonlu oksijen almış olan yada yeni doğumun derhal sonrasında mekanik soluk alma aygıtına ihtiyaç duyan bebeklerde, bir solunum güçlüğü sendromu komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

hastalığın belirtileri arasında hırlama, öksürme, siyanoz (ki bunun belirtisi olarak dudaklar ve tırnakların altı mavi renk alır) ve solunum güçlüğü sayılabilir.

anormal bronş ve akciğer hastalığı çoğunlukla solunum bozukluğu sendromu olan bebeklerde gelişir ve bu bebeklerde kolaylıkla geçmez.

teşhis edilebilmesi için göğüs röntgeninin alınması gerekmektedir.

belirtiler

-hızlı soluma;

-hırlama;

-öksürme;

-güçlükle nefes alma;

-dudakların ve tırnakların mavimsi bir renk alması (siyanoz)

eğer yeni doğmuş bebeğiniz anormal bronş ve akciğer hastalığı rahatsızlığına sahipse, hastaneye yatırılması ve gözetim altına alınması gerekmektedir.

çoğu bebek yavaş yavaş iyileşir ve bu aylar alır. bununla beraber, yine de ciğerleri hassastır ve enfeksiyon oluşmaması için ciğerlerinin soğuk almamasına dikkat sarfedilrnelidir. bu bebekler, solunumlarını kolaylaştırmak için oksijen takviyesine ve theophylline (bronş genişletici) gibi ilaç takviyesine gereksinim duyarlar. ciğerleri basitçe sıvı birikmesine eğilimli olduğundan, su retansiyonuhu önlemek için diüretikler kullanılır. bu bebekler (sözgelimi, zatürre gibi) enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altındadırlar ve yakından gözetilmelidirler. bu nedenle doktorunuz bebeğinizi sıkça muayene etmek isteyebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder