?

Burun estetigi ile ilgili sikca sorulan sorular

Burun estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular

1. burun ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim ?

gözlük burun kemiklerine basınç yapar ve kemikleri yerinden oynatabilir. dolayısıyla ameliyat sonrası 2 ay gözlük kullanmamak gerekmektedir.

2. burun ameliyatından sonra güneş zararlı mıdır ?

burun ameliyatından sonra burun ve etrafındaki derinin güneş ışınlarına hassasiyeti çoğalır, lekeler oluşabilir. dolayısıyla ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu 30 ya da 45 faktör (spf) kremler kullanmak gerekmektedir.

3. burun ucu düşmesi nedir ?

en çok sorulan sorulardan biridir. düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. burun ucu kıkırdak çatısının teknik kusur ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması neticesi meydana gelen fizyolojik bir durumdur. burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.

4. burun estetiğinden sonra yüzebilir miyim ?

ameliyattan 2 ay sonra yüzebilirsiniz. ancak suya atlama veya dalma için 3 ay beklenmelidir.

5. burun ameliyatından ne kadar vakit sonra biçimi belli olur ?

ameliyattan 10 gün sonra alçı çıkarıldığında burun biçimi kabaca belli olur ancak henüz şiş ve hafif ödemli durumdadır. bir ayda % 09 biçimi belli olur. tam biçimini alması, 1-3 mm daha incelmesi ile 6 & ndash; 12 ay sürebilir.

6. burun içerisine konan tamponlar ne zaman çıkarılır, ağrı olur mu ?

tamponlar ameliyattan üç gün sonra çıkarılır. özel bir maddeden oluşturduğumuz tamponlar, yağlı bir tül ile sarılı olduğundan ağrısız olarak basitçe çıkarılır. tampon içerisinde bundan başka kanamayı durdurucu özel bir sünger mevcuttur.

7. burun ameliyatından kaç gün sonra işime dönebilirim ?

alçı çıkarıldıktan sonra yani 10 gün sonra şinize dönebilirsiniz.

kaynak: estetik plastik cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder